PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Nowy gracz na scenie rolek aggressive - FR Skates UFR Street

Nowy gracz na scenie rolek aggressive - FR Skates UFR Street

Koncepcja marki FR powstała w Paryżu, we Francji w 2006. Przez wielu uważana jest za „córkę” marki Seba – pierwsze rolki FR pojawiały się właśnie w ofercie Seby już w 2007. Pomysłodawcy to Sebastien Laffargue i Gregoire Pinto, ludzie z konkretną wizją tego, czym powinny być rolki freeride – wydajna, twarda skorupa zapewniająca wygodę, wszechstronność i trwałość. Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów, niezwykłej dbałości o szczegóły i odrobinie francuskiego stylu, narodziły się rolki FR, po pewnym czasie stając się niezależnym brandem, ze światowym sukcesem.

W sezonie 2022 marka FR wchodzi na rynek rolek agresywnych ze swoim premierowym produktem tego typu – rolkami UFR. Do pomocy przy projekcie wybrano belgijskiego ridera – Antoniego Pottiera, który jednocześnie jest pierwszym oficjalnym riderem agresywnym marki FR. To jeden najlepszych, światowych zawodników skate-parkowych – podczas ostatniej dekady stawał na podium ważniejszych międzynarodowych zawodów między innymi:

Antony Pottier i jego UFR PRO model

  • Winterclash 2014 - Drugie miejsce kategoria PRO
  • Winterclash 2015 – Drugie miejsce kategoria PRO
  • Blading Cup 2015 - Drugie miejsce kategoria PRO
  • Blading Cup 2016 – Pierwsze miejsce PRO
  • Winterclash 2017 - Pierwsze miejsce PRO
  • Winterclash 2018 - Pierwsze miejsce PRO

Jak widać, jazda Antoniego znacznie wychyla się ponad przeciętność – przez ponad 3 lata dominował każdy event, w którym brał udział, prezentując swoje nietuzinkowe umiejętności. Dynamiczna i nieprzewidywalna jazda Antoniego wymagała najwyższej jakości sprzętu, który pozwoli mu na przełamywanie kolejnych granic i sprosta jego ogromnym wymaganiom.

Design

Konstrukcja rolek UFR AP to, krótko mówiąc, lekko zmodyfikowana skorupa popularnego modelu FR do jazdy freeride (FR1, FR2, FR3 oraz FRX). Pierwotnie przystosowana do klasycznego mocowania 165mm, w tym przypadku jest już całkowicie kompatybilna z popularnym w jeździe agresywnej systemem UFS.

Antony Pottier - Fishbrain Stall

Warto tutaj zwrócić uwagę, iż w odróżnieniu od innych marek, gdzie problem kompatybilności z systemem UFS był dotychczas rozwiązywany przez stworzenie odpowiedniego soulplate, firma FR Skates zrobiła krok dalej i zmodyfikowała formę samej skorupy. Rezultatem takiego zabiegu jest możliwość używania rolek UFR AP zarówno z soulplate jak i bez, a w obu tych wypadkach skorupa będzie w pełni kompatybilna z mocowaniem UFS.

Dedykowany soulplate FR to element któremu warto przyjrzeć się bliżej. Wykonana z twardego materiału, obszerna półka soulowa zarówno po negatywnej jak i pozytywnej stronie posiada dość płytki, ale szeroki groove. Pośród osób, które miały już szanse je testować, krąży jednakowa opinia iż są one odczuwalnie szybsze i bardziej responsywne niż wiele innych soulplate na rynku. To zdecydowanie zasługa ergonomicznego dopasowania tego elementu do skorupy rolki. Pomimo że montujemy go tylko za pomocą śrub UFS, to ich charakterystyczny kształt, odpowiadający wycięciom w skorupie, zapewnia sztywną podstawę i zapobiega wyginaniu się całości przy większych obciążeniach.

Antony Pottier UFR PRO model

W przypadku montażu szyny UFS bez używania soulplate, będzie ona przymocowana bezpośrednio do buta, zapewniając niższy środek ciężkości, tym samym dostarczając najlepsze możliwe doświadczenie jazdy freeride. Dodajmy iż producent zaleca wtedy wykorzystanie specjalnych podkładek (linki do wersji srebrnej oraz czarnej). Dedykowane podkładki wypełnią zagłębienia UFS, dzięki czemu nawet po mocnym dokręceniu śrub nasza skorupa i szyna nie będą narażone na dodatkowe naprężenia. W ofercie FR możemy znaleźć szyny UFS 4x80mm lub 3x125mm, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby zamocować swoją ulubioną szynę innych marek. Pamiętajmy jednak, iż soulplate FR nie jest kompatybilny ze starszymi skorupami rolek FR (FR1, FR 2, FR3, FRX).

W odpowiedzi na prośby klientów wersja rolek UFR bez soulplate jest także oferowana jako kompletny zestaw z linerami Intuition oraz szynami w kilku wariantach, także takim z szyną 4x90 z wbudowanym rockeringiem. Jeżeli zamierzamy używać naszych UFR stricte do jazdy freeride, to właśnie taka wersja będzie najodpowiedniejszym wyborem.

Skorupa rolek UFR AP i jej ‘otwarta’ konstrukcja może wiele wybaczyć, przez co uważane są za model o uniwersalnym dopasowaniu. Jednak zdecydowanie nie jest to tak obszerny but jak np. Razors SL czy Roces 5th Element. Rolki wyglądają bardzo zgrabnie i schludnie nawet w większych rozmiarach. System sznurowania pozwala na wiązanie rolek aż do samej góry, dzięki odpowiednio przystosowanym linerom z przelotkami, co w połączeniu z solidnym rzepem 45 stopni pomoże w zabezpieczeniu kostki i unieruchomieniu pięty we właściwy sposób.

Cholewki w rolkach UFR AP posiadają minimalny V-cut (zwiększający zakres ruchu nogi tył-przód), dodatkowe zabezpieczenie klamry oraz możliwość przycięcia ‘ramion’ cholewek w przypadku, gdy nie możemy jej porządnie spiąć.

Chociaż nowy soulplate UFR nie będzie kompatybilny ze starszymi skorupami rolek FR, to już wszelkie zestawy ‘Custom kit’ FR z rolek freestyle (oferowane w różnych wersjach kolorystycznych) będą kompatybilne z UFR. To świetna opcja, gdyż jak pamiętamy freestyle’owa wersja cholewek FR posiada dodatkową opcję regulacji pozycji:

  • Pozycja uniwersalna – cholewka w niskiej pozycji
  • Pozycja podwyższona – cholewka umieszczona wyżej dla większego wsparcia
  • Pozycja „Tył” – cholewka na „środkowej” pozycji – więcej miejsca między cholewką a skorupą a tym samym większą elastyczność i zakres ruchu przód-tył
  • Pozycja „Przód” – cholewka maksymalnie dociśnięta do tyłu skorupy – bardziej sztywne odczucie

oraz możliwość ‘Cantingu”, czyli czyli regulacji pochylenia na bok (w przypadku gdy za bardzo wyginamy kostki do wewnątrz) poprzez ustawienie pozycji śruby od strony wewnętrznej w dół, a zewnętrznej do góry. Dzięki temu nasze rolki zyskają nie tylko unikalny wygląd, ale i nową funkcjonalność, bardzo cenioną wśród rolkarzy agresywnych.

Antony Pottier - Mute air

Dostępne wersje UFR AP

  • Rolki UFR AP są dostępne w trzech różnych wersjach:
  • Boot Only z linerem FR
  • Boot Only z high-endowym linerem Intuition
  • Kompletne z linerem FR i szynami FLAT

Zasadniczą różnicą między wersją z linerem FR, a wersją z linerem Intuition jest rozmiarówka – stockowa wersja to dedykowane linery do każdego rozmiaru natomiast wersja Intuition to podwójne zakresy rozmiarów. Poszczególne wersje różnią się wielkością skorupy dla danego rozmiaru. Wynika to z budowy samego linera. Linery FR są znacznie grubsze i z czasem będą się „rozbijać” podczas gdy wkładki Intuition to bardziej precyzyjne dopasowanie, z mniejszą ilością paddingu.

Dlatego też w przypadku zakupu rolek UFR o rozmiarze EU 43 w wersji podstawowej z linerami FR otrzymujemy skorupę EU 43-44. Jednak gdy wybierzemy rolki UFR o rozmiarze EU 42-43 z linerem Intuition to otrzymamy skorupę 41-42. Taki zabieg możemy nazwać fabrycznym ‘downsizingiem’ skorupy – cieńszy, bardziej precyzyjny liner daje nam możliwość zmieszczenia stopy w mniejszą skorupę – zalecamy więc dokładne zapoznanie się z rozmiarówką na stronie przed zakupem.

Linery Inutition w wersji dla rolek UFR nie posiadają opcji ściąganego kołnierza regulującego grubość wkładki – ten element jest na stałe przyszyty do linera. Wciąż jednak mamy możliwość termoformowania – czyli stosunkowo prostego sposobu na perfekcyjne dopasowanie w domowych warunkach. Jako że jest to zmodyfikowana wersja linera Intuition, dedykowana specjalnie do skorup UFR, jej kształt i objętość różnią się od modeli V.2, Premium czy też wersji z rolek Themskates.

Trzecia dostępna wersja to kompletny model UFR AP z szynami marki FLAT mieszczącymi koła 4x65mm oraz linerami FR. Szyny FLAT są zaprojektowane osobiście przez Antoniego i w 100% przystosowane do jego stylu jazdy. Wykonane z frezowanego aluminium, mieszczą duże kółka 65mm i posiadają szeroki, wymienny, plastikowy H-block. To zdecydowanie produkt dla rolkarzy znających swoje potrzeby.

Szyna jest dość wysoka, a brak zabezpieczenia kółek może zniechęcić początkujących przy nauce trików. Jednak z drugiej strony, spory rozmiar kółek i możliwości, jakie daje nam w zamian, mogą podobać się tym, którzy niekoniecznie spędzają całe dnie na murkach czy rurkach – kompletny setup rolek UFR AP może być dobrą alternatywą do rolek typu USD Aeon 72. Czyli jest to sprzęt, na którym możemy w przyjemny sposób poruszać się dynamicznie po mieście, a w razie potrzeby spokojnie wyjść w nich na skatepark i w miarę bezproblemowo uczyć się/doskonalić swój repertuar trików.

Podsumowanie

Rolki UFR AP to uniwersalny sprzęt, oparty na sprawdzonych rozwiązaniach i na doskonałym poziomie wykonania. Dająca sporo możliwości konfiguracyjnych skorupa może posłużyć jako rolka agresywna lub wszechstronny sprzęt do jazdy miejskiej.

Wersja Boot Only z cenionymi linerami Intuition to tylko 1199 PLN, a biorąc pod uwagę iż cena samego linera Intuition na rynku waha się w okolicach 900 PLN, jest to niezaprzeczalnie niski próg cenowy, który może zachęcić do wypróbowania czegoś nowego i stanowi największy atut tych rolek.

Choć wersja kompletna to zdecydowanie nie rolki dla każdego – szyny FLAT wymagają już pewnych umiejętności - to już dla średnio-zaawansowanym rolkarzom taki sprzęt może pomóc w otwarciu nowych horyzontów!

Bardzo ważną sprawą jest także świetna promocja firmy FR, która w umiejętny sposób, śmiało stawia pierwsze kroki w środowisku agresywnym, wspierając aktywnych i poważanych w środowisku riderów – nowym nabytkiem jest np. lubiany Stefan Brandow co, według nas, ma duży wpływ na pozytywny wizerunek firmy. Szczerze polecamy rolki UFR!