Wygrywając drugie w historii międzynarodowe zawody X-Games w 1996, Aaron Feinberg miał ogromny wpływ na scenę inline od najmłodszych lat i przez całą swoją karierę przełamywał bariery tego, co można wykonać na rolkach. W dzisiejszym wpisie skupimy się na jego barwnej karierze, sekcjach Mindgame, przejściu z Salomona do USD i jego jubileuszowej edycji modelu Aeon, wzorowanego na kultowych pro modelach USD Classic Throne.
Osiągając wysokie wyniki podczas serii eliminacyjnych zawodów ASA Pro Tour, Aaron Feinberg zakwalifikował się do kategorii Pro już na początku roku 1996. Tym samym zagwarantował sobie bezproblemowy start w drugim finale X-Games - między narodowych zawodów stworzonych na potrzeby telewizji ESPN, które wówczas uważano za najważniejsze wydarzenie w sportach ekstremalnych. Zaskakując swoim stylem jazdy i przede wszystkim młodym wiekiem, Aaron zdobywa pierwsze miejsce na podium w kategorii rolek agresywnych i tym samym otwiera sobie drogę do startu swojej kariery. Mimo iż osobiście uważał się za rolkarza ulicznego, nie spychał jazdy skate parkowej na drugi plan – wygrana w X-Games dała mu trochę więcej pewności siebie, i od tamtej pory mogliśmy go regularnie oglądać na eventach NISS, Gravity Games i wszelkich innych seriach, dzięki czemu stawał się bardzo rozpoznawalną postacią na rolkowej scenie.
Era Salomona
Ogromny potencjał młodego Aarona dostrzegła firma gigant Salomon, która zachwycona dynamicznym wzrostem popularności rolek agresywnych, postanowiła wkroczyć na rynek. Firma zwróciła się o pomoc do swoich profesjonalnych reprezentantów, aby pomogli im zaprojektować nowe rolki. Rolkarze tacy jak Matt Andrews, Nick Riggle czy właśnie Aaron Feinberg, by wymienić tylko kilku, zostali poproszeni o pomoc w zaprojektowaniu sprzętu, która odpowiadałaby potrzebom agresywnych skaterów z końca lat 90. Na etapie projektowania, Salomon trzymał swój projekt agresywnej rolek w ścisłej tajemnicy, ale kiedy nadszedł właściwy czas, Aaron był idealnym sposobem do ujawnienia nowej rolki. Salomon wybrał zawody ISS w Amsterdamie (1998) jako idealne miejsce na wielką premierę nowej rolki. Jeżdżąc na nowych rolkach Aaron zajął tam wysokie, drugie miejsce. Finalnie Aaron został wyróżniony swoim własnym sygnowanym pro modelem (2000), który zakończył erę rolek agresywnych bez standardu UFS.
Kluczowym momentem w karierze Aarona Fenberga była jego odmowa na propozycję sponsoringu przez szanowną jeszcze markę Senate. Wybór Aarona był uzasadniony fascynacją jazdy Dustina Latimera oraz Braina Shimy i oczywistą chęcią dołączenia do ich ekipy. Ci nietuzinkowi rolkarze pracowali wówczas z Shane Coburne nad nowym przedsięwzięciem Mindgame, które jak wszyscy wiemy, swoimi działaniami zmieniło globalnie zjawisko rolek agresywnych. Początkowo niechętni do współpracy, zaledwie po kilku sesjach z Aaronem, Dustin i Shane zgadzają się jednak na dołączenie go do nowo formowanego teamu Mindgame. Ważnym aspektem całej akcji był fakt, iż o takim wyborze społeczność rolkowa dowiedziała się praktycznie dopiero podczas oficjalnej premiery pierwszego produkcji filmowej Mindgame – Brain Fear Gone. Epicki moment, w którym po końcowych napisach, pojawia się sylwetka Aarona, a tytuł filmu anagramowo zamienia się w słowa Aaron Feinberg rozpoczynając jego ponadczasową sekwę, wywołał ogromne poruszenie i ponownie wywindował Feinberga oraz całe Mindgame na piedestał. Akcja totalnie nie do przeprowadzenia w obecnych czasach, jednak 20 lat temu odbiła się tak szerokim echem, że do dziś starsi rolkarze słysząc pierwsze nuty utworu Juke Box Hero Foreignera mają zapewne przed oczami intro do tej potężnej sekcji.
Mindgame
Mindgame kontynuował podnoszenie poprzeczki przez następnych kilka lat. Filmy Shane Coburna były wyznacznikiem jakości, zarówno jeżeli chodzi o sam proces tworzenia, jak i poziom reprezentowanych ewolucji. W niecałe dwa lata po premierze Brain Fear Gone marka wypuszcza Words, drugi oficjalny film teamowy Mindgame. Po raz kolejny było to niesamowite widowisko, obfitujące w najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze triki w historii skatingu. Wydawało się, że ówcześni profesjonaliści łamali wszelkie granice, przesuwając progres do granic możliwości. Film Words był świetnym przykładem dojrzałych rolek agresywnych, które właśnie w tym momencie pokazały swoją indywidualność, oddzielając się zupełnie od innych sportów akcji.
W przypadku Aarona Feinberga Words przyniósł kolejną wielką zmianę, która zszokowała społeczność. Mimo że w opinii profesjonalnych rolkarzy firma Salomon traktowała swoich zawodników bardzo dobrze i współpraca była sprawna, to wielka korporacja nastawiona ostatecznie na zarabianie pieniędzy, w momencie, gdy rynek rolek agresywnych zaczął się załamywać, drastycznie obniżyła wsparcie finansowe dla swoich reprezentantów. Gdy czeki od Salomona zaczęły być zbliżone do prawie takiej samej kwoty, jaką mógł otrzymać od nieco mniejszych firm, dla których tak naprawdę chciał jeździć i czuł się bardziej z nimi związany, dokonał wyboru. I tak w Words zobaczyliśmy po raz pierwszy klasyczny model USD Throne sygnowany imieniem Feinberga. Wyróżniające wtedy jasne barwy rolek, usprawniony soul plate oraz zyskujące na popularności pierwszy model szyny Kizer Fluid z innowacyjnymi kółkami Mindgame Higgs Boson stały się bezsprzecznie best sellerem.
USD Aeon 60 Aaron Feinberg
Do 2005 USD wypuściło jeszcze trzy inne wariacje modelu USD Classic Throne Aaron Feinberg, jednak nadal najbardziej ikonicznymi nadal pozostawały te, na których jeździł w Words. Zapewne dlatego też najnowszy Pro model Aarona Feinberga oparty na USD Aeon, został zaprojektowany z myślą właśnie o nich. Na szynie oraz cholewce możemy znaleźć tutaj klasyczne logo Aarona i, mimo że w oryginale rolki oferowały ustawienie anti rocker, wersja USD Aeon 60 Aaron Feinberg to oczywiście lubiany i bardzo przystępny setup flat. Dla purystów mamy jednak świetną wiadomość! Charakterystyczne kółka Higgs Boson, które były poniekąd znakiem rozpoznawczym pierwszego pro modelu Aarona, zostały „wskrzeszone” przez zaprzyjaźnioną markę Kizer w postaci Kizer Sliders – jeżeli więc byliśmy fanami tego rozwiązania, wkrótce będzie okazja, aby zdobyć je ponownie i jeszcze bardziej zbliżyć bieżącą edycją rolek Feinberga do tej, na której śmigaliśmy ponad 20 lat temu!
Przywracając do oferty klasyczne, lubiane modele firma USD zyskuje kolejne punkty w oczach fanów marki, jak i rolek agresywnych w ogóle. Szacunek dla starszej gwardii może mieć świetny efekt na nowe, młodsze pokolenie, które może być nie do końca świadome, co wyprawiało się na rolkach agresywnych ponad dwie dekady temu. Co więcej, ogromnie cieszy nas fakt, iż Aaron po przejściu w dorosłość nie odłożył zupełnie rolek na półkę, o czym może świadczyć jego ostatnie zwycięstwo w kategorii Veteran, podczas Blading Cup 2019! Mimo swojego wieku nadal potrafi zaskoczyć swoim repertuarem czy unikalnym podejściem do przeszkód. Naturalnie nikt nie liczy na pełny powrót, jednak jego obecność na bieżących eventach zupełnie nam wystarcza, a możliwość zakupu jego nowej wersji pro rolek jako symbolicznego wsparcia na pewno spodoba się wielu z nas.