Mija siódmy rok od premiery pierwszego modelu USD Aeon. Rolki te zadomowiły się już na dobre w naszym środowisku, stale zyskując nowych zwolenników. To zdecydowanie najpopularniejszy model marki Universal Skate Design, dostępny w wielu różnych wersjach, udoskonalany z roku na rok szeregiem nowych rozwiązań. W tym artykule postaramy się przybliżyć najciekawsze atuty tej nietypowej rolki i spróbować odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego USD Aeony są tak popularne?
"Kto nie idzie do przodu, ten się cofa"
Firma Powerslide oraz jej dywizja aggressive, czyli USD (oraz Kizer) to zdecydowany lider w temacie innowacji sprzętowych – każdy sezon to dla niej początek czegoś nowego, w wielu przypadkach wprowadza rozwiązania, które z czasem stają się standardem i znajdują imitację w produktach konkurencji.
Pamiętajmy iż to właśnie marka USD zapoczątkowała erę personalizacji swoich rolek, oferując jako pierwsza modularne części, które możemy dowolnie konfigurować czy wymieniać. Brand miał duży wpływ na rozwój standardu UFS czy też wzrost popularności jazdy w ustawieniu freestyle (szyny do jazdy agresywnej na tylko dwa kółka ze znacznie zwiększoną powierzchnią do grindów).
Innym dobrym przykładem eksperymentowania ze sprzętem było wprowadzenie na rynek jazdy agresywnej pierwszych rolek wykonanych z włókna węglowego (popularne Carbon, w pierwszej wersji pod marką Deshi a w kolejnych pod USD) czy też aluminiowych szyn do jazdy agresywnej na flat (Kizer Element I) w czasach, gdy większości nie śniło się jeszcze o powrocie do jazdy na 8 kółkach.
Unibody
Projektanci skorupy rolek USD zadali sobie szereg pytań – czy rolki agresywne muszą składać się z tak wielu części? Czy system UFS to napewno najlepsze rozwiązanie? Rezultatem jest innowacyjny koncept rolki "unibody" czyli połączenie shella, soulplate oraz szyny w jedną całość. Zredukowano w ten sposób znacznie ilość śrub, gwintów oraz innych elementów. Środek ciężkości został znacznie obniżony, dając tym samym o wiele lepszą kontrolę nad całą rolką. Ponadto, odejście od systemu UFS pozwoliło w pełni wykorzystać potencjał większych kółek – dla przykładu, szyna w USD Aeon 72 jest nadal tak "niska" jak standardowa szyna do jazdy agresywnej, pomimo kół rozmiaru 72 mm.
Co więcej, brak dodatkowych warstw soulplate to zauważalny spadek wagi oraz to, co użytkownicy USD Aeon doceniają najbardziej – świetne przełożenie ruchów i nadzwyczajne ‘poczucie styku’ z nawierzchnią murka czy rurki. Wykonując trik w Aeonach można odnieść wrażenie grindowania na własnych stopach.
Wykonanie skorupy oraz szyny rolki z tego samego materiału początkowo wywoływało obawy. Normalnie bowiem szyny wykonywane są z twardszych materiałów, a same skorupy z tych bardziej elastycznych, z wiadomych względów. W przypadku rolek USD Aeon zarówno szyna, jak i but to ten sam rodzaj plastiku – dość twardy. Pierwsi użytkownicy rzeczywiście mogli trochę narzekać – flex rolki był ograniczony, jednak w bieżącej ofercie USD Aeon posiadają dwie różne wersje cholewek – miękkie i twarde aby móc dostosować ten aspekt do swojej jazdy. Prócz tego na wzór rolek THEM 909, nowe cholewki można ustawić w dwóch pozycjach (wyżej lub niżej), jeszcze bardziej zmieniając ich właściwości.
Ready out of the box
Zdecydowana większość z nas nie jeździ na ‘stockowych’ rolkach. Lubimy wymieniać części w swoich rolkach według własnych upodobań – zarówno, jeżeli chodzi o konkretne właściwości czy też aspekt czysto wizualny.
Wynika to głównie z faktu, iż części składowe w kompletnych rolkach często pozostawiają wiele do życzenia (kółka, łożyska czy też linery) nie oferując wystarczająco satysfakcjonującego poziomu jakości. Rolki USD Aeon przełamały tą zasadę oferując gotowy zestaw, na którym śmiało można polegać. W zależności od wersji rolki, w komplecie znajdziemy np. kółka premium z aluminiowym core czy też te tradycyjne, ale o zadziwiająco dobrej trwałości – początkujący junior spokojnie ‘przejeździ’ na nich swój pierwszy sezon, a zaprawiony streetowy zawodnik doceni ich żywotność nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dorzućmy do tego komplet łatwo serwisowalnych łożysk Wicked i otrzymujemy świetny, kompletny zestaw gotowy do jazdy zaraz po wyjęciu z pudełka.
Junior Friendly
Jednym z najważniejszych, sukcesywnych usprawnień rolek USD Aeon był zdecydowanie dedykowany rozmiar skorupy dla najmłodszych. Dziecięcy rozmiar 36-38 to osobna, dedykowana skorupa, która praktycznie z miejsca zmiotła z rynku i tak już znikomą konkurencję w tym temacie.
Dotychczas małe rozmiarowo rolki dziecięce były przeważnie dwuelementowymi skorupami z opcją regulacji rozmiaru (USD Transformer, Razors Genesys Junior czy K-skate od Kaltik). Takie rozwiązanie może sprawdzać się przy rolkach Fitness, jednak w jeździe agresywnej, regulowane rolki nie zdają egzaminu na dłuższą metę. Młody adept jazdy agresywnej będzie potrzebował wytrzymałej skorupy z odpowiednim zabezpieczeniem kostki, aby bez obaw szlifować swoje umiejętności w skateparku – i to właśnie bezkonkurencyjnie zapewnią modele USD Aeon. Dzięki ograniczonej do minimum ilości części składowych te rolki naprawdę ciężko uszkodzić/zużyć!
King of flat
Dochodzimy do najważniejszej według nas zalety rolek USD Aeon – to najłatwiejszy sposób aby zacząć jazdę agresywną w setupie flat (4 kółka jednej wielkości w jednej szynie). Najłatwiejszy nie tylko z powodu największego, dostępnego rozstawu kół środkowych dla ułatwienia grindów, ale przede wszystkim najbardziej dostępny dla przeciętnego użytkownika. Start jazdy na 8 kółkach jest mocno utrudniony dla początkującego ze względu na ilość dostępnych opcji – może minąć sporo czasu zanim znajdziemy odpowiednie dla siebie szyny, ustawienie i rodzaj kół. Jeżeli zaczynamy dopiero przygodę z rolkami agresywnymi i niekoniecznie mamy ochotę na/potrzebę kilkumiesięcznych eksperymentów z rożnymi setupami - rolki USD Aeon będą świetną opcją do spróbowania jazdy agresywnej na 8 kółkach. Bezwzględnie każdy poradzi sobie w nich z grindowaniem, bez większych wyrzeczeń.
Jazda na flat to bardzo ważny aspekt rolek USD Aeon – dzięki nim, wielu obecnych dobrze zapowiadających się młodych zawodników, jak np. obecny Mistrz Polski kategorii Junior Adam Wrzal, zaczęło swoją przygodę z rolkami agresywnymi właśnie na przyjaznym ustawieniu flat. Dzięki temu już u podstaw opanowali płynną jazdę, a następnie przeszli do nauki trików. Zaczynanie jazdy na rolkach w ustawieniu Anti-rocker nie jest dobrym pomysłem - w ten sposób tracimy cały „fun” z jazdy – dynamikę, prędkość czy zwrotność.
Podsumowanie
USD cementuje swoją pozycję na rynku właśnie takimi produktami jak rolki Aeon. To śmiałe odejście od przyjętych standardów i stworzenie nowych rozwiązań, które globalnie rozwijają nasz sport. Kto wie, jak wyglądałaby dziś jazda agresywna, gdyby nie właśnie ten brand. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie USD Aeon otworzyły puszkę „pandory” w temacie jazdy na flat i znacznie przyczyniły się do powrotu zajawki na to ustawienie. Jeżeli chcecie sprawdzić rolki w akcji, polecamy zapoznać się z portfolio czołowego polskiego zawodnika, Tomka Przybylika – który stale wraca do USD Aeon jako swojego ulubionego sprzętu.