Jazda na rolkach agresywnych, znana również jako aggressive inline skating, zyskuje na popularności od lat. Wraz z tym wzrostem pojawiły się szkoły jazdy na rolkach w całej Europie. Znajdziemy tam zorganizowane podejście do nauki jazdy na rolkach dla osób na każdym poziomie umiejętności.
Promowanie sportu oraz jego dostępność dla każdego to główne motywacje, które prowadzą do rozwoju szkółek jazdy na rolkach. W takich miejscach oferowane jest bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym rolkarze, zarówno początkujący, jak i zaawansowani, mogą rozwijać swoje umiejętności. Największe sukcesy osiągają projekty, które tworzą poczucie wspólnoty wśród rolkarzy. W szkołach jazdy na rolkach organizowane są różnego rodzaju imprezy, warsztaty oraz spotkania, które integrują rolkarzy o różnym poziomie umiejętności i z różnych środowisk. Takie inicjatywy sprzyjają budowaniu więzi wśród rolkowej społeczności, a także zachęcają ludzi do dalszego rozwijania swoich umiejętności.
Szkółki rolkowe coraz częściej poszerzają swoją ofertę, organizując popularne obecnie obozy rolkowe z dłuższym pobytem. Jednym z takich projektów jest ceniony przez społeczność rolkową Blading Camp, organizowany przez Josha Glowickiego w Hiszpanii. To wielokulturowe spotkanie, w którym tworzy się społeczność świadomych rolkarzy, uczących się profesjonalnych technik i praktyk pod okiem najlepszych instruktorów rolek agresywnych na świecie. Blading Camp odbywa się regularnie od sześciu lat i gościł już ponad 1250 skaterów z ponad 52 krajów o różnym wieku, poziomie zaawansowania, stylach i środowiskach, osiągając wspaniałe wyniki.
Pomysłodawca projektu jest profesjonalny rolkarz agresywny z Teksasu, Josh Glowicki. Josh odwiedził Europę po raz pierwszy już w 2011 roku, kiedy to wraz ze swoim dobrym przyjacielem Fritzem Peitznerem, zdecydowali się na swój wymarzony tour po starym kontynencie, zaliczając praktycznie każde europejskie rolkowe wydarzenie w tamtym okresie. W ciągu kilku lat ciągłego podróżowania i życia „na walizkach” Josh Glowicki stopniowo zbierał wszystkie elementy do swojej układanki. Gdy finalnie wizja życia jako profesjonalny rolkarz nie do końca wydawała się realna, z pełnym zaangażowaniem zaczął rozwijać swój pomysł szkolenia młodego pokolenia rolkarzy.
Blading Camp nie powstał oczywiście w ciągu jednego tygodnia. Ogromny potencjał szkółek rolkowych został przez dostrzeżony przez Josha odpowiednio wcześniej. Projekty takie jak Gypsy Camps organizowane w Szwecji pokazały, jak dużym zainteresowaniem mogą cieszyć się zorganizowane treningi prowadzone przez takich zawodników jak Richie Eisler, Montre Livingston czy Nilsa Jansonsa. Pomysł chwycił, spotykając się z ciepłym przyjęciem środowiska jednak finalnym bodźcem rozpalającym motywację Josha do stworzenia czegoś większego była wizyta na Syberii w 2016, gdzie został zaproszony przez SIBSUB crew jako instruktor do lokalnego skateparku. To właśnie tutaj Josh zobaczył, jak może wyglądać profesjonalnie zorganizowany obóz treningowy, utrzymany w zgodzie z rolkową kulturą, na który mogliby przyjeżdżać ludzie z całego świata i w każdym wieku. Idąc za ciosem, po powrocie z Rosji Josh angażuje się w kolejny projekt. Na prośbę organizatora (Jojo Jacobbi) nieoficjalnych mistrzostw świata, jakimi są zawody Winterclash, Josh organizuje sesje treningowe, ze szczególnym naciskiem na naukę skoków na dużych funboxach — tak właśnie powstają pierwsze zajęcia Flight School, czyli krótki, dedykowany trening przed samymi zawodami dla najmłodszych uczestników głównego eventu. Nic więc dziwnego, że ta mała impreza towarzysząca zyskała ogromną popularność wśród nastolatków, co doprowadziło do decyzji o jej kontynuacji podczas Ghetto Games na Łotwie.
Na dłuższą metę organizowanie takiego przedsięwzięcia jako „dodatkowa” atrakcja podczas większych wydarzeń, sprawdzała się kapitalnie jako forma promocji, jednak na dłuższą metę rozsądniejsze wydawało się stworzenie własnych struktur, które stałyby się podstawą do dalszego rozwoju. Wybór lokalizacji nie był strasznie kłopotliwy. Spędzając już kilka lat w Europie, Josh przyzwyczaił się już do faktu, iż Hiszpania jest najczęściej odwiedzaną destynacją rolkarzy na starym kontynencie, a dzięki swoim podróżom i niezliczonej ilości kontaktów mógł z łatwością znaleźć pomoc wśród lokalnej sceny. I tak spędzając wakacje w słonecznej Maladze w 2017, Josh poznaje tam swoją przyszłą żonę i znajduje idealne miejsce na bazę Blading Campu – piękny, duży dom w górach na południowym wybrzeżu Andaluzji.
Do projektu ochoczo dołączyli Juan Suarez (legenda hiszpańskiej sceny inline) oraz Artiz Ortega (profesjonalny zawodnik z Malagi) i wspólnymi siłami przekształcili pierwotny, luźny projekt Gypsy Camps w pełni profesjonalny obóz szkoleniowy.
Co wyróżnia Blading Camp na tle innych obozów?
Obecnie Blading Camp odbywa się w letnich miesiącach Czerwca i Lipca. Lokalizacja to niezaprzeczalnie największa zaleta projektu. Każdego dnia uczestnicy mogą liczyć na wizyty w dwóch różnych skateparkach, odpoczywać codziennie na nowych, bajecznych plażach, zaliczyć wycieczkę na legendarny Camino de Reyes, a miłośnicy mocniejszych wrażeń poskakać z klifów Lakes of Ardales. Obowiązkowo zaliczane są prawdziwe uliczne sesyjki, a jak wiadomo, Hiszpania to raj streetowych miejscówek! Organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby jednoczyć społeczność poprzez zgromadzenie rolkarzy w fajnym środowisku, gdzie mogą się poznać i podzielić potężnymi doświadczeniami. Josh zawsze podkreśla, iż Blading Camp to nie tylko jazda na rolkach, ale przede wszystkim budowanie relacji i pełne doświadczenie życiowe.
Dla wielu z nas bardzo ważnym czynnikiem jest także fakt, iż projekt Blading Camp jest w 100% niezależnym projektem, bez sponsorskich afiliacji. Organizowany przez rolkarzy dla rolkarzy, idealnie wpisuje się w charakter zajawki na rolki agresywne, który tak ciężko ubrać w zamknięte ramy.
Yoga & Zdrowe odżywianie
Blading Camp w Maladze nie tylko skupia się na doskonaleniu umiejętności rolkowych uczestników, ale także stawia na pierwszym miejscu ich dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne. W tym celu program obozu obejmuje praktyki jogi, zdrowe odżywianie i przygotowanie ciała do intensywnej jazdy na rolkach. Uczestnicy otrzymują szansę uczestnictwa w sesjach jogi, które pozwalają na rozciągnięcie i wzmocnienie ciała, poprawienie elastyczności oraz uspokojenie umysłu. Te sesje pomagają również zapobiegać kontuzjom, przyspieszają regenerację i sprzyjają relaksowi.
Obozowicze otrzymują pożywne, zbilansowane posiłki, oparte na świeżych i lokalnie pozyskiwanych składnikach. Celem jest zapewnienie uczestnikom odpowiedniego zaopatrzenia organizmu w energię podczas intensywnych sesji jazdy na rolkach oraz wsparcie ogólnego zdrowia i samopoczucia.
Podczas treningu na Blading Camp szczególną uwagę przykłada się także na przygotowanie ciała do intensywnego wysiłku, jakim może być agresywna jazda na rolkach. Trenerzy obozu prowadzą uczestników przez rozgrzewające ćwiczenia, techniki rozciągające i inne metody, które pomagają uniknąć urazów i maksymalizować wydajność podczas jazdy. Trenerzy również udzielają wskazówek, jak schłodzić się po sesji rolkowej, jak prawidłowo nawadniać organizm oraz jak dbać o ogólne zdrowie fizyczne. Poprzez łączenie jogi, zdrowego odżywiania i przygotowania ciała do intensywnej jazdy na rolkach, Blading Camp ma na celu stworzenie holistycznego doświadczenia, które wspiera zarówno fizyczne i psychiczne samopoczucie uczestników, jak i rozwój ich umiejętności jazdy na rolkach.
Instruktorzy & uczestnicy
Każdy Blading Camp to szansa na spotkanie z najlepszymi rolkarzami na świecie. Czy nie chciałbyś pojeździć na streecie z Franky Moralesem, nauczyć się latać na funboxie z Montre czy po porstu na żywo zobaczyć w akcji Nilsa Jansonsa podczas "zwykłej" codziennej sesji? Każdy turnus Blading Camp to minimum czterech profesjonalnych zawodników. Dotychczas obóz w Hiszpani był odwiedzany przez takie gwiazdy jak Joe Atkinson, Richie Eisler, Merry Munoz, Bobi Spassov, Miguel Ramos czy Jon Ortiz.
Przez sześć lat działania obóz skupił uczestników z 22 krajów takich jak Ameryka, Południowa Ameryka, Kanada, Australia czy Polska. Najmłodszy uczestnik miał zaledwie 10 lat, a najstarszy nawet 38! Wszystkie poziomy umiejętności! Od super początkujących do mega zaawansowanych riderów.
Podsumowując projekt Blading Camp to sposób Josha Glowickiego na stworzenie własnego biznesu połączonego z życiową pasją jazdy na rolkach, oparty na organicznym rozwoju. Wykorzystując swoje wieloletnie doświadczenie w podróżach po całym świecie, stworzył coś czego jeszcze nie było, oddał się branży, która ukształtowała jego życie, jednocząc ludzi i pomagając rozwijać ten sport w sposób organiczny i odpowiedzialny.
Na koniec przytoczymy wypowiedź Patrycji Najdy, profesjonalnej zawodniczki oraz instruktorki jazdy na rolkach z Polski, która brała czynny udział w jednym z turnusów w ubiegłym roku:
"...Blading Camp w Maladze to jak połączenie wakacji z rodzicami za dzieciaka i wyjazdu rolkowego z ekipą znajomych. Josh i reszta ekipy organizującej zapewniają nocleg, transport, jedzenie, wodę i wszystko, czego Ci brakuje, a współuczestnicy sprawiają, że jest mega zajawkowo, zabawnie i energicznie. O nic nie trzeba się martwić i codzienność jest skupiona na jeździe na rolkach i relaksie. Głowa może nieźle odpocząć, za to ciało solidnie się zmęczyć. Super skateparki, pełne pasji towarzystwo i chętni do pomocy instruktorzy. Uśmiechy, zbite piątki, dużo słońca i niesamowite znajomości. Ludzie poznani na rolkach są najlepszą ich wartością, mega polecam..."