PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Seba - jakie rolki wybrać?

Seba - jakie rolki wybrać?

Liczba modeli dostępnych w jej ofercie cały czas rośnie zwiększając możliwość indywidualnego doboru sprzętu do własnych predyspozycji.

Postaramy się nieco przybliżyć Wam ofertę firmy Seba oraz różnice między poszczególnymi modelami, dzięki czemu Sami będzie mogli podjąć decyzję, która rolka i w jakiej wersji jest dla Was odpowiednia.

SEBA - FR

Pierwszą i chyba największa grupą rolek w ofercie jest seria FR, która z założenia przeznaczona jest do jazdy miejskiej czyli tzw. freeride'u. Modele występujące w tej grupie to:

  • FRX
  • FR 2
  • FR 1
  • FR Deluxe

Każdy z nich oparty jest na tej samej, kompozytowej konstrukcji buta z wyciągną wkładką – linerem.

Model Seba – FRX, to pierwszy model z serii skierowany dla osób rozpoczynających swoją przygodę z jazdą miejską o bardzo przystępnej cenie. Dostępny w dwóch wersjach – z szyną 243mm (4 kółka 80mm) oraz 255mm (4 kółka 84mm). Cuff mocowany na nicie, rzep 45 stopni na podbiciu, plastikowa klamra, szyna X-Series z kółkami Seba o twardości 85a oraz łożyskami Twincam ILQ 5. Lekki i solidny model.

Kolejny w kolejce jest model FR 2, w którym zastosowany cuff z regulacją położenia, szynę Seba Classic 936 z pojedynczymi śrubami, w miejscu rzepa znajdziemy klamrę 45 stopni, a w kółkach pojawiły się łożyska Twincam ILQ 7. W porównaniu do modelu FRX, model FR 2 to przede wszystkim lżejsza i sztywniejsza szyna oraz lepsze trzymanie stopy dzięki klamrze 45 stopni. Podobnie jak w przypadku FRX, model FR 2 dostępny jest w dwóch wersjach: 80 oraz 84.

Następny model to FR 1, który dostępny jest w 3 kolorach: czarny, niebieski oraz pomarańczowy oraz z 3 różnymi długościami szyn: 80 (szyna 243mm), 84 (szyna 255mm) oraz 90 (szyna 273mm). Podstawową różnicą w porównaniu do modelu FR 2 jest zastosowanie metalowej płytki w bucie w miejscu mocowania szyny. Pozwala to na zmianę pozycji szyny względem buta oraz znacznie zwiększa sztywność konstrukcji co jest odczuwalne podczas szybkiej jazdy. Dodatkowo zastosowano aluminiową klamrę Seba FK Buckle oraz specjalnie zaprojektowane do Freeride'u łożyska Seba Twincam Titalium.

Modele FRX, FR 2 oraz FR 1 posiadają standardowy liner Seba FR.

Ostatnim modelem z serii FR jest model Seba Deluxe, dostępny tak jak w przypadku Seba FR 1 w 3 wersjach: 80, 84 oraz 90. Model Deluxe przeznaczony jest dla zaawansowanych rolkarzy, którzy od swojego sprzętu wymagają 100% kontroli oraz wygody jazdy. W tym celu zastosowano wkładkę (liner) Seba Balance, który słynie ze swojej jakości i trzymania stopy oraz najlżejszą i najsztywniejszą szynę z oferty firmy SebaSeba Deluxe 976.

Wszystkie wyżej wymienione modele są kompatybilne. Szyny, klamry, protektory buta, wkładki (linery) czy też cuffy można wymieniać i dowolnie konfigurować swoją rolkę. Każdy model posiada kółka Seba o twardości 85a oraz dodatkową wkładkę pod pięta amortyzująca drgania (HDS).

Warto też nadmienić, że bardzo dużo osób wykorzystuje z dużym powodzeniem, modele FR w wersjach 80 (szyna 243mm), w slalomie.

Ciekawostką jest również wprowadzenie do oferty Seba specjalnych nakładek na buta, pozwalających na wykonywanie grindów (slajdów), które również pasują do każdego z w/w modeli.

Wybór długości szyny w modelach FR to kwestia indywidualna. Dłuższa szyna i większe kółka pozwalają na osiągnięcie większych prędkości podczas jazdy, niestety kosztem zwrotności. Większe kółka również wpływają negatywanie na stabliność podczas lądowania z dużych wysokości.

SEBA - HIGH

Kolejną grupą rolek Seba są modele HIGH, przeznaczone głównie do slalomu. Jest to bardzo popularny model zarówno wśród osób początkujących jak i zaawansowanych rolkarzy.

Serię rolek High rozpoczyna podstawowy model Seba – High dostępny w 3 wersjach kolorystycznych: czarny, niebieski oraz czerwony. Ponieważ w slalomie nie wykorzystuje się dłuższych szyn niż 243mm (4x80), rolki Seba – High występują w komplecie jedynie z szyna 243mm w rozmiarach od 40 do 47 oraz z szyną 231mm (4x76mm) w rozmiarach od 34 do 39.

Podobnie jak pozostałe modele, Seba – High posiada kółka Seba o twardości 85a (80mm lub 76mm), łożyska Seba Twincam ILQ 9 Pro Slalom, wkładkę pod pięta amortyzującą drgania (HDS), liner Seba – High, osłony bocznej oraz przedniej części buta, górną, aluminiową klamrę Seba FK Buckle, klamrę 45 stopni, rzep w okolicach palców oraz cuff z możliwością regulacji położenia.

Seba – High jako model podstawowy wyposażony jest w szynę Seba Classic 936.

Kolejnym modelem z serii jest Seba – High Deluxe, który analogicznie jak w przypadku FR, Deluxe różni się od poprzednika szyną – w High Deluxe zastosowano super sztywną i lekką szynę Seba Deluxe 976, która dzięki swojej konstrukcji lepiej zachowuje się podczas wykonywania takich trików jak wheelingi.

Kolejne dwa modele różnią się od wersji Seba – High Deluxe, materiał z którego wykonana została konstrukcja buta. W celu zwiększenia sztywności i zmniejszani wagi rolki w modelu Seba – High Carbon Original, shell wykonany jest z mieszanki karbonu oraz włókna szklanego (semi-carbon shell). Natomiast w rolce Seba – High Carbon Pro poza karbonowym shellem, zastosowano również znany z modelu Seba – Igor, karbonowy cuff.

Wszystkie w/w modele z dużym powodzeniem wykorzystywane są również w jeździe miejskiej dzięki sztywnej konstrukcji buta oraz wkładce HDS amortyzującej drgania.

Seba – High to propozycja dla wszystkich, którzy większość swojego czasu na rolkach jeżdżą pomiędzy kubeczkami, ale również czasem lubią wybrać się w przejażdżkę po mieście. Modele High Carbon Original oraz High Carbon Pro to zaawansowane modele, wykorzystywane przez wielu zawodników slalomowych na całym świecie.

Podobnie jak w przypadku modeli FR, modele Seba – High są kompatybilne i poszczególne części można wymieniać pomiędzy modelami i konfigurować dowolnie rolkę.

Przy wyborze rolek z serii Seba – High należy w szczególności kierować się stopniem zaawansowania rolkarza. Sztywniejsze i lżejsze rolki karbonowe z szynami Deluxe pozwalają na jeszcze większą kontrolę podczas jazdy.

SEBA GTX ORAZ GT (Gran Turismo)

Modele GTX or GT (Gran Turismo) to modele teoretycznie przeznaczone do jazdy fitness, ale z dużym powodzeniem używane są również w jeździe miejskiej jak i slalomie. Są to bardzo uniwersalne rolki dla osób, które każdą z dyscyplin freeskate uprawiają w wersji niezaawansowanej.

Wszystkie modele oparte są na kompozytowej konstrukcji buta znanej z modeli Seba – High. W celu zachowania jak najniższej wagi zrezygnowano tutaj z osłon bocznej i przedniej części buta oraz regulowanego cuffa. Wszystkie modele posiadają bardzo wygodny liner Gran Turismo, wkładkę HDS oraz kółka Seba o twardości 85a.

Podstawowe modele GTX dostępne w dwóch wersjach 80 oraz 84 są odpowiednikami modelu FRX. Bardzo lekkie, z rzepem 45 stopni, z plastikową klamrą z szyną Seba X-Series oraz łożyskami Seba Twincam ILQ 5 rolki GTX to idealna propozycja dla osób, które szukają wygodnej rolki do codziennej, bardziej fitnessowej jazdy po mieście z elementami slalomu.

Modele GT (Gran Turismo) to bardziej zaawansowana wersja GTX – analogicznie jak w przypadku FRX oraz FR. Model GT dostępny jest aż w 4 wersjach: 80, 84, 90 oraz 100. Każdy z nich wyposażony został w sztywniejszą i lżejszą szynę (wersja 80: Seba Classic 936, wersje 84, 90 oraz 100: szyna Seba GT), szybsze łożyska Seba Twincam ILQ 9 Pro, klamrę 45 stopni w miejsce rzepa, dodatkowy rzep w okolicach palców, górną klamrę aluminiową Seba FK Buckle oraz sztywniejszy materiał zewnętrzny. Wszystkie zmiany powodują że modele GT są sztywniejsze niż GTX przez co możliwa jest większa kontrola podczas jazdy przy dużych prędkościach.

Jak wszystkie rolki firmy Seba, modele GTX i GT są kompatybilne. Dodatkowo części zamienne dedykowane modelom Seba – High mogą być bez problemu używane zarówno w modelach GTX jak Gran Turismo.

Seria GT dedykowana jest osobą, które traktują freeskate bardzioej rekreacyjnie i szukają wygodnych, lekkich rolek, które jednak pozwolą na nieco więcej niż tradycyjne rolki fitnessowe.

SEBA IGOR, KSJ oraz TRIX

Najwyższa półka modeli Seba. Rolki tzw. „bezlinerowe”, które dzięki swojej kontrukcji nie wymagającej wykorzystania dodatkowej wkładki (linera) zapewniają niespotykaną kontrolę podczas oraz niską wagę.

Seba Trix to najnowsza pozycja w ofercie firmy Seba. Oparta na konstrukcji rolek Seba - KSJ, zaprojektowana została z myślą o zaawansowanej jeździe fitnessowej – z czasem okazało się, że jej zastosowanie jest znacznie szersze.

Shell rolek Trix został wykonany podobnie jak w przypadku High Carbon Original i High Carbon Pro z mieszanki karbonu i włókna szklanego. Standardowy cuff został zastąpiony, specjalnie zaprojektowanym trójkątnym spojlerem z trzypunktowym mocowaniem. W miejscu górnej klamry znajdziemy szeroki rzep. Standardowo w modelu Trix montowana jest klamra 45 stopni oraz rzep w okolicach palców.

Super lekka i sztywna szyna Seba Deluxe 976 w modelu Trix, wyposażona została w kółka Seba o twardości 85a oraz łożyska Seba Twincam ILQ 9 Pro.

ModelTrix dostępny w 3 wersjach: 80, 84 oraz 90 to high-endowy, super lekki model fitnessowy, który świetnie sprawdza się w slalomie (w wersji z szyną 243mm - 4x80mm), dzięki rozwiązaniom zapożyczonym z modelu Seba - KSJ.

Seba - Trix to model dla osób, które cenią sobie wygodę i kontrolę jazdy. Model szczerze polecany do slalomu w wersji zaawansowanej.

SEBA - KSJ

Model KSJ to pro model azjatyckiej ikony slalomu - Kim Sung Jina. Super lekka rolka, oparta na karbonowym (full carbon shell) szkielecie została maksymalnie odchudzona aby zachować jak najmniejszą wagę. Rolka w 100% dedykowana do slalomu, a w szczególności dla osób o predyspozycjach do azjatyckiego stylu jazdy.

Szyna Seba Deluxe 976, kółka Seba o twardości 85a, łożyska Seba Twincam ILQ 9 Pro, trójkątny cuff z trzypunktowym mocowaniem, który zapewnia niespotykaną elastyczność rolki, rzep w miejscu górnej klamry, klamra 45 stopni oraz unikalny design to wszystko czego potrzeba do stworzenia idealnej rolki do slalomu, zaprojektowanej przez samego mistrza – KSJ'ota.

SEBA IGOR

Model Igor to drugi i ostatni pro model rolki w ofercie Seba. Igor Cheremetieff, francuska ikona slalomu, wykorzystał w swoim modelu sprawdzone rozwiązania, tworząc rolkę do slalomu, która sprawdza się również podczas miejskich podróży.

Oparta na w pełni karbonowym shellu (full carbon shell) rolka Seba - Igor została wyposażona w karbonowy cuff, dwie klamry z pompką (górną oraz 45 stopni) oraz rzep w okolicach palców. W połączeniu z bardzo wytrzymałym materiałem zewnętrznym rolka Seba - Igor idealnie leży na nodze zachowując bardzo niską wagę.

W przeciwieństwie do modeli Trix oraz KSJ, w rolkach Igor zastosowano ochronę przedniej oraz bocznej części, dzięki czemu rolka jest wytrzymalsza i może być wykorzystywana również do urban skatingu.

Szyna, kółka i łożyska to również tak jak w przypadku modeli Trix oraz KSJ, najwyższa półka: szyna Seba Deluxe 976, łożyska Seba Twincam ILQ 9 Pro.

Seba - Igor to również model dedykowany do slalomu, jednak w porównaniu do KSJ oraz Trix, bardziej wytrzymały i uniwersalny. Polecany szczególnie ludziom zdecydowanym na jazdę między kubeczkami, którzy poszukują rolek solidnych i bardzo wytrzymałych.

Podczas wyboru modelu rolek Seba dla Siebie należy przede wszystkim kierować się tym, do czego on będzie używany. Dzięki bardzo dużemu wachlarzowi części zamiennych oraz uniwersalnej konstrukcji poszczególnych modeli, każdy z w/w modeli można z czasem konfigurować wedle własnych, indywidualnych potrzeb. Należy jednak pamiętać, że każda modyfikacja wiąże się z dodatkowym wydatkiem, a nie każda rolka idealnie nadaję się zarówno do slalomu jak i freeride'u.

Dobrze przemyślany zakup, który na początku może być związany z większym wydatkiem niż się Nam wydawało na początku, może zaoszczędzić wielu problemów i niepotrzebnych, dodatkowych wydatków.

W razie jakichkolwiek wątpliwości prosimy o kontakt – wspólnymi siłami na pewno uda Nam się wybrać odpowiedni model rolek Seba.