Klasyka wiecznie żywa
Marka FR Skates na dobre zagościła w świadomości rolkarzy, po (dość nagłym i niespodziewanym) odłączeniu się od Seba kilka lat temu. Trzon jej oferty to naturalnie modele FR cieszące się od lat wielką popularnością – towarzyszą nam już 15 lat (tak, czas leci!) i przez ten czas gościły na stopach setek tysięcy rolkarzy na całym świecie. Gdy FR1 pierwszy raz weszły na rynek, były tak dalece wyprzedzające konkurencję pod względem zastosowanych rozwiązań, że jedyne co producent musiał w zasadzie robić, to wprowadzać ulepszenia jakościowe do projektu. Nie trzeba było radykalnej rewolucji ani wymyślania rolki na nowo – seria FR do dziś jest pośród najlepszych modeli do jazdy miejskiej i freeskate.
Kolekcja FR Skates 2021
Właśnie do sprzedaży trafiła nowa kolekcja FR. W sezonie 2021 dostajemy w zasadzie te same rolki, co w 2020, z drobnymi zmianami w detalach. Poniżej lista, aby ułatwić Wam wybór!
Modele FR1 – śmietanka serii FR
FR1 80 Deluxe Intuition – to flagowy model z kolekcji. Klasyczny setup na kołach 4x80 wyposażony w światowej sławy liner marki Intuition w wersji stworzonej, aby jak najlepiej pasować do skorupy FR. Dość powiedzieć, że podczas gdy linery w większości rolek „poddają się” na długo, zanim reszta buta jest do wymiany, w przypadku Intuition skok jakościowy jest tak duży, że są ludzie, którzy używają jednej pary latami. Rolki posiadają także najnowszą, super lekką i sztywną szynę Deluxe V3.
FR1 Czarne, Czerwone, Białe oraz Niebieskie – jeżeli cena modelu premium z linerem Deluxe jest odstraszająca, to FR1 są drugim w kolejności najlepszym modelem FR na kołach 80 mm w ofercie marki. Oprócz standardowego linera różnicą w stosunku do droższej wersji jest szyna. Tutaj dostajemy szyny 4D, które są starszą konstrukcją, co nie znaczy, że gorszą – przez lata był to najwyższy model szyny w ofercie marki! Nie ma co się martwić – z pewnością Was nie zawiedzie.
FR1 90 – wersja dla osób, które przekładają większą stabilność i możliwej szybszej jazdy nad zwrotność, jaką daje zestaw 4x80. Szyna 4D o długości 273 mm, mieszcząca cztery koła 90 mm sprawia, że to najszybsze pośród czterokołowych wersji FR. To prawdziwe miejskie rakiety, które pozwolą Wam nawet na spróbowanie sił w dyscyplinie downhill.
FR1 310 Czarne oraz Czerwone – dla osób, które poszukują szybkiego i bardzo zwrotnego zestawu triskate. FR Skates poszli na całość i stworzyli szynę mieszczącą trzy koła 110 mm o długości zaledwie 230 mm! Nie jest to opcja dla tych, którzy lubią stabilność i szybką jazdę, a raczej dla tych, którzy chcą bawić się jazdą z elementami freestyle.
Modele FR2, czyli solidne rolki z kilkoma niespodziankami w rękawie
FR2 80 Czarne – drobne cięcia budżetowe względem modelu FR1 80, ale i fajna niespodzianka. Dostajemy więc zasadniczo te same rolki, ale z w pełni plastikową klamrą na cholewce (FR1 mają metalową dźwignię), o klasę słabszymi kołami oraz prostszej konstrukcji szyną (która ciągle jest solidna). I to właśnie ta szyna jest tutaj czymś wyjątkowym – oferuje ona możliwość rockeringu skrajnych kół, dokładnie tak, jak szyny w niższych modelach FR3 i FRX, ale jest dużo lepiej wykonana. Jeżeli szukacie uniwersalnego setupu, który pozwoli Wam na łatwe przechodzenie między „bananem” do freestyle slalomu a stabilniejszym ustawieniem flat do jazdy miejskiej, FR2 są naprawdę świetną propozycją!
FR2 310 Czarne – ponownie, wydaje się, że to po prostu nieco zubożała wersja FR1 310, ale nic bardziej mylnego. Tak, mają w pełni plastikową klamrę oraz niższej klasy koła. Szyna też jest nieco prostsza, ale dłuższa. Dostajemy tu bazę 246 mm, która jest zdecydowanie bardziej uniwersalna i „wyważona” pod kątem jazdy miejskiej, niż 230 mm z FR1 310. Dlatego te rolki warto rozpatrywać w ramach alternatywy dla droższego modelu, nawet jeżeli nie ogranicza nas budżet.
Modele FR3 – „pełnoprawny” but FR, z bloczkami do montażu szyny, za przystępną cenę
FR3 80 Czarne i Białe – tutaj już cięć budżetowych jest więcej, ale rolki są ciągle oparte o ten sam but, co wyższe modele. W pełni plastikowa klamra na cholewce i starszego typu klamra 45 stopni nie robią wielkiej różnicy w porównaniu do FR1 i FR2. Cholewka jednak została pozbawiona cantingu (regulacji położenia), a zastosowana szyna X2R jest najtańszym modelem w ofercie marki. Na start i do lekkiego freeskatingu jak znalazł, ale w przyszłości możecie pomyśleć o zmianie jej na coś lepszego. Na szczęście, but nadal ma system montażu szyny wykorzystujący metalowe płytki z siedmioma otworami na śrubę! Podobnie jak w FR2, szyna w FR3 ma opcję rockeringu kół. Koła to podstawowe w katalogu FR Skates Street Kings.
FR3 310 Czarne i Białe – tańszy odpowiednik FR1 310. Jeżeli chodzi o but, to cięcia budżetowe są takie same, jak w wypadku FR3 80. Podwozie to najtańsza w ofercie marki, ale ciągle całkiem solidna, szyna triskate o nazwie X2. Ma ona 232 mm długości, co sprawia, że rolki te są bardzo zwrotne i nastawione na bardziej freestyle’owy charakter jazdy.
Modele FRX - podstawowe warianty w serii
FRX 80 Czarne i Pomarańczowe – najprostszy i najtańszy model z całej serii. To w zasadzie to samo, co FR3, ale zamiast klamry 45 stopni otrzymujemy rzep, a but nie posiada już metalowych płytek na montaż szyny, lecz używa najprostszego typu mocowania dwupunktowego. Niemniej jednak, to ciągle solidna opcja na start przygody z freeskatingiem. FRX "wychowały" sporo zawodników freestyle.
FRX 310 Czarne i Pomarańczowe – jeżeli szukacie taniej i solidnej opcji triskate, to FRX 310 są rolkami dla Was. Ponownie, cięcia w stosunku do modelu FR3 310 to rzep zamiast klamry oraz brak aluminiowych płytek montażowych.
Modele FRW - niedrogie rolki freeskate dla Pań
FRW 80 Czarno/Białe i Czarno/Różowe – w zasadzie ten sam model, co FRX 80, tyle że zastosowano w nich inny, niżej wycięty z tyłu liner. Dzięki temu rolki lepiej otulają szczuplejszą, damską nogę. Dodatkowo, rolki posiadają hamulec. Oprócz tych dwóch różnic, producent zadbał o odpowiednią stylistykę, bardziej ukierunkowaną na kobiece gusta.
Modele FRJ – propozycja dla dzieci
FRJ Club – to taka hybryda części z „dorosłych” modeli. But jest w zasadzie identyczny z FR3, ale nie posiada aluminiowych bloków do mocowania szyny. Wyposażony został we wkładki do linera w trzech rozmiarach, pozwalające na „rośnięcie” rolki wraz ze stopą dziecka. Podwozie to krótszy wariant szyny X2R, która jest jak najbardziej wystarczająca na potrzeby młodych rolkarzy (bonusowe punkty za możliwość rockeringu). Koła są identyczne jak w modelu FR2, z tym że rozmiaru 76 mm. To propozycja dla zaawansowanych młodych rolkarzy. Rolki nie posiadają hamulca.
FRJ Niebieskie, Różowe i Czarne – podstawowy model FR dla dzieci. Cholewka jest zamocowana na nitach, klamra 45 stopni została zastąpiona rzepem, rolki mają trochę niższej klasy koła niż FRJ Club (nadal, jak na potrzeby lekkiego użytkownika, wystarczające). Są ukierunkowane na mniej zaawansowane w jeździe na rolkach dzieci, więc posiadają hamulec.