PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Najlepsze rolki dla dzieci - Poradnik jak wybrać

Najlepsze rolki dla dzieci - Poradnik jak wybrać

Jak Wybrać najlepsze rolki dla dzieci – Przewodnik i polecane modele

Wybór pierwszych rolek dla dziecka może być ekscytujący, ale również trochę przytłaczający ze względu na dużą ilość modeli i marek na rynku oraz szeroki zakres cen. Jazda na rolkach to jeden z najlepszych sposobów na aktywne spędzanie czasu, poprawę koordynacji i równowagi. Dobrze dobrane rolki dostarczą dziecku mnóstwo szczęścia i dobrej zabawy. Źle dobrany sprzęt, jak i ten niskiej jakości, sprawi, że dziecko szybko zrezygnuje z dalszej jazdy. Jeśli czytasz ten artykuł, jesteś odpowiedzialnym rodzicem, któremu zależy na bezpieczeństwie i szczęściu swoich pociech, dlatego w dalszej części pokażemy Ci, na co zwrócić uwagę i czym kierować się przy wyborze najlepszych rolek dla Twojego dziecka.

Cechy dobrej rolki dla dzieci

Aby podjąć właściwą decyzję i wybrać jak najlepsze rolki dla dzieci, warto wiedzieć jakie cechy powinny posiadać rolki dziecięce, aby mogły zaoferować bardzo dobre wrażenia podczas jazdy. W rolkach dla dzieci wyróżniamy kilka najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem:

  • Regulacja Rozmiaru – Szybko rosnąca stopa u dzieci sprawia, że ich rolki muszą być regulowane, aby mogły "rosnąć" razem z dzieckiem. Dzięki temu jedna para rolek może być użytkowana nawet przez kilka sezonów. Niektóre modele, w tym K2 są regulowane w zakresie do 5 rozmiarów. Brak regulacji występuje tylko w przypadku specjalistycznych dyscyplin jak jazda szybka czy zaawansowany freestyle slalom.
  • Dobre Usztywnienie – Każda rolka dziecięca musi w odpowiedni sposób usztywniać staw skokowy dziecka. Pozwala to na jazdę z prawidłową techniką, lepszą kontrolę, a co za tym idzie, szybsze zdobywanie nowych umiejętności, poprawę bezpieczeństwa i zdrowia podczas jazdy. Jest to aspekt niezwykle ważny, gdyż mięśnie dzieci nie są w pełni ukształtowane, dlatego rolka musi pomagać im w utrzymaniu poprawnej pozycji, a nie utrudniać.
  • Klamry i rzepy – Rolki wyposażone w górne klamry poprawiają usztywnienie stawu skokowego i prawidłowe ułożenie stopy w rolce.  Dolna klamra lub rzep zapobiegają unoszeniu się pięty i zbędnym ruchom stopy w rolce, zmniejszając ryzyko powstawania odcisków i otarć.
  • Wygodny But wewnętrzny – Nazywany również jako "Liner" powinien być dopasowany do kształtu stopy dziecka, zapewniać prawidłowe ułożenie pięty, a co najważniejsze, wygodę podczas jazdy. W tym celu renomowani producenci rolek stosują grubsze pianki o różnej gęstości i neoprenowe wykończenia. W regulowanych rolkach dla dzieci wyróżniamy trzy rodzaje buta wewnętrznego: Rozciągliwy – Wykończony elastycznym neoprenem, tak aby mógł się rozciągać wraz ze zmianą rozmiaru na większy. Regulowany wkładką – Wyjmowana wkładka, która redukuje rozmiar rolki. Zintegrowany – Wewnętrzna wyściółka zintegrowana z wierzchnią warstwą buta, podzielona na dwie rozsuwane części.
  • Szyna ­– Wykonana z aluminium lub kompozytu, przykręcana do buta lub zintegrowana ze skorupą rolki.  Szyny kompozytowe są lżejsze, dzięki czemu cieszą się ogromną popularnością wśród młodszych dzieci jeżdżących rekreacyjnie i zaczynających swoją przygodę z rolkami. Szyna aluminiowa jest sztywniejsza, pozwala na bardziej precyzyjne manewry i lepszy transfer energii. Polecamy ja dla dzieci, które mają większy rozmiar nogi lub masę i oprócz zwykłej jazdy, uczą się zaawansowanych technik jak slalom czy jazda miejska.
  • Kółka – Dobre kółka do rolek to tylko te wykonane z poliuretanu, tak aby zużywały się równomiernie, zapewniały dobrą amortyzację, przyczepność i niskie opory toczenia. Twardość kółek w rolkach dziecięcych oznaczona symbolem "A" jak 80A. Średnica często zależy od wybranego rozmiaru. Kółka do rolek dla dzieci nie są tak twarde, jak dla dorosłych, ponieważ waga dziecka jest mniejsza niż dorosłych. Nie kupuj rolek, w których kółka wykonano z PVC – To zwykły twardy plastik, takie koła nie tłumią drgań, nie przenoszą energii i nie zapewniają przyczepności. Jazda na kółkach z plastiku jest niebezpieczna.
  • Łożyska – Oprócz oznaczenia ABEC wyróżniamy jeszcze łożyska oznaczane jako SG i ILQ.  W rolkach dla dzieci łożyska zaczynają się już od oznaczenia ABEC/SG 3 i kierują stopniowo w górę do ABEC 5, ABEC 7 i ABEC 9. Im wyższa skala łożyska, tym jego precyzja wykonania jest większa, a łożysko oferuje lepszą wydajność. W przypadku dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z jazdą na rolkach, łożysko ABEC 3 w zupełności wystarczy. Pozwala to na łatwiejsze kontrolowanie rozwijanych prędkości. Skala kończy się na ABEC 9. Wyższe numery to często chwyt marketingowy, który nie ma odzwierciedlenia w jakości. 
  • Hamulec – Szczególnie ważny w początkowej fazie nauki jazdy. Użycie hamulca jest jedną z łatwiejszych metod zatrzymania się. Dzięki niemu dziecko może kontrolować prędkość i podnieść pewność siebie podczas jazdy. Większość rolek daje możliwość jego pełnego demontażu, tak aby wraz ze wzrostem umiejętności nie przeszkadzał on w bardziej skomplikowanych manewrach, jak jazda tyłem czy przekładanka. Z tego względu, wielu instruktorów zaleca rozpoczęcie nauki bez hamulca, tak aby od razu nauczyć dziecko kontroli prędkości i zatrzymywania bez jego użycia.
  • Dostępność części – Aspekt często pomijany przez wiele marek, lecz niezwykle ważny dla klientów. Podczas dobrej zabawy i intensywnej jazdy łatwo zgubić niedokręconą śrubę lub uszkodzić klamrę. Dlatego istotne jest, aby szybko wrócić na rolki dzięki szerokiej ofercie części zamiennych

Chłopiec jeżdżący na sztywnych rolkach dla dzieci

Rodzaje rolek dla dzieci

  • Rolki dla dzieci z miękkim butem softboot – Lekkie i bardzo wygodne, wykonane z miękkich z materiałów przypominających obuwie sportowe, które dobrze przepuszcza powietrze. Rolki tego typu łatwo dopasować.
  • Rolki dla dzieci z twardym butem hardboot – Rolki, które oferują większą sztywność i lepszą kontrolę. Twardy but jest bardziej odporny na uderzenia i upadki. Rolki dają więcej możliwości opanowania innych dyscyplin jak slalom czy jazda miejska. Twardy but często połączony jest z aluminiową szyną. 
  • Agresywne rolki dla dzieci – Najczęściej rolki z twardym i masywniejszym butem, wyposażone w mniejsze kółka, kompozytową szynę agresywną i dodatkową półkę/soulplate do wykonywania tricków rurkach i murkach.
  • Rolki slalomowe – Twardy i sztywny but oraz aluminiowa szyna z dodatkową regulacją ustawienia skrajnych kółek dla zwiększenia manewrowości. Rolki slalomowe dla dzieci, najczęściej regulowane są za pomocą wyciąganej wkładki wewnętrznej, a sam but nie jest rozsuwany.
  • Rolki Hokejowe – Konstrukcja buta na bazie klasycznej łyżwy hokejowej. Zamiast płozy na lód, rolki hokejowe wyposażone są w szynę i kółka. Pozwalają dziecku na trening poza sezonem zimowym, gdy lodowiska są zamknięte.
  • Rolki do jazdy szybkiej – Brak górnej klamry, niska cholewka, dłuższa szyna i większe kółka o średnicy 84 mm - 100 mm. Stworzone z myślą o jeździe na długich dystansach z dużą prędkością. Jazda na rolkach szybkich wymaga od dziecka bardzo dobrej techniki i powinna odbywać się pod okiem trenera lub doświadczonego instruktora.

Dziewczynka jeżdżąca na rolkach dla dzieci

Czym kierować się przy wyborze najlepszych rolek?

Odpowiedzią na pytanie, jakie konkretne rolki są najlepsze, nie będzie jeden model. Najlepsze rolki dla twojego dziecka to te, które spełniają jego aktualne potrzeby, są odpowiednio dobrane do długości stopy i posiadają wyżej wymienione cechy dobrych rolek dla dziecka. Z tego względu, jeden model nie będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego dziecka. Jako rodzic, możesz zadać sobie kilka prostych pytań, które pomogą zawęzić pole poszukiwań i wybrać model, który będzie najlepszy dla Twojej pociechy.

  • Poziom zaawansowania dziecka? – Dla zupełnie początkujących bez doświadczenia wybierz miękkie rolki softboot z 4 kółkami. Ułatwią dziecku zdobywanie nowych umiejętności. Jeśli Twoja pociecha radzi sobie bardzo dobrze, wybierz rolki z twardym butem. Pomogą dalej rozwijać ich warsztat i odkrywać nowe horyzonty. Na koniec weź pod uwagę ich styl jazdy. Jeśli lubią duża prędkość na prostej i trochę ewolucji, wybierz twarde rolki z trzema kółkami.
  • Gdzie najczęściej będziemy jeździć? – Jeśli będziecie jeździć tylko w parku po prostej, rolki softboot do nauki będą w pełni wystarczające dla dziecka. Skateparki, tory do jazdy szybkiej, rolkowiska z przeszkodami czy miasto to zadanie dla rolek z twardym butem.
  • Jaki styl jazdy preferuje dziecko? – Jeśli dziecko lubi skakać lub wykonywać różne skomplikowane ewolucje jak jazda tyłem czy przekładanka – koniecznie wybierz rolki z twardym butem. Do spokojnej i zachowawczej jazdy miękki but i kompozytowa szyna będą odpowiednie.
  • Czy chcemy zapisać dziecko na zajęcia z instruktorem? – Zajęcia są bardzo zróżnicowane, występują na nich różne elementy dyscyplin jazdy, jak slalom, hokej na rolkach, freeride czy nawet skoki.  Niezależnie od poziomu, wybierz rolki z twardym butem hardboot.
  • Jaki jest poziom sprawności dziecka? – Jeśli Twoje dziecko jest bardzo sprawne i nie ma żadnych problemów z szybkim opanowywaniem nowych umiejętności, wybierz dla niego twarde rolki. Twoja pociecha może bardzo szybko opanować podstawy, dlatego rolki miękkie mogą po pewnym czasie okazać się niewystarczające. Dla dziecka, które wymaga więcej czasu przy zdobywaniu umiejętności wybierz rolki miękkie. Wygodny i lekki but pomoże im skupić się na jeździe.
  • Inne dyscypliny sportowe? – Twoje dziecko jeździ już na nartach lub na łyżwach? W tym wypadku bardzo szybko opanuje podstawy, dlatego wybierz dla niego rolki z twardym butem, nawet jeśli są to pierwsze rolki. Na pewno doceni i wykorzysta ich sztywność. Jeśli lubicie duże prędkości, warto rozważyć rolkę z trzema większymi kółkami.
  • Rolki do konkretnej dyscypliny – Jeśli Twoje dziecko opanowało już podstawy, a jego styl jazdy i dyscyplina są mocno ukierunkowane, wybierz rolkę dopasowaną do konkretnej dyscypliny. Pomoże to dziecku w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał.

Chłopiec jeździ na rolkach do jazdy szybkiej

Przykładowe polecane modele rolek dla dzieci

Na podstawie powyższych cech wybraliśmy najciekawsze propozycje rolek dla dzieci, zarówno chłopców, jak i dziewczynek. Podzielone do konkretnego przeznaczenia. Wybrane modele to rolki dla dzieci polecane przez wykwalifikowanych instruktorów jady na rolkach i te, które sprawdziły się u naszych klientów. Można je spotkać na stopach dzieci w wielu szkółkach rolkowych w Polsce i za granicą. Dzięki informacjom, które przedstawiliśmy, poinieneś już mieć obraz tego, jakie rolki będą najlepsze dla Twojego dziecka.

Rolki dla dzieci do nauki i jazdy rekreacyjnej:

Model:SkorupaSzynyKółkaRozmiary
Powerslide StargazeHardboot / TwardaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-32 / 33-36 / 37-40
Powerslide KhaanHardboot / TwardaPrzykręcane, Plastikowe, aluminiowe3/427-30 / 31-34 / 35-38 / 39-42
Rollerblade FuryHardboot / TwardaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-32 / 33-36,5 / 36,5-40,5
K2 RaiderSoftboot / MiękkaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-34 / 32-37 / 35-40
K2 MarleeSoftboot / MiękkaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-34 / 32-37 / 35-40
Rollerblade MicrobladeSoftboot / MiękkaZintegrowane ze skorupą, plastikowe3/428-32 / 33-36,5 /  36,5-40,5
Powerslide RocketSoftboot / MiękkaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-32 / 33-36 / 37-40
Seba JuniorSoftboot / MiękkaZintegrowane ze skorupą, plastikowe427-30 / 31-34 / 35-38
K2 SK8 HeroSoftboot / MiękkaNitowane, Aluminiowe432-37 / 35-40
K2 CharmSoftboot / MiękkaNitowane, Aluminiowe432-37 / 35-40

Rolki dla dzieci do nauki jazdy i podstaw dyscyplin jazdy:

Model:SkorupaSzynyKółkaRozmiary
Powerslide StargazeHardboot / TwardaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-32 / 33-36 / 37-40
Powerslide KhaanHardboot / TwardaAluminiowe, Plastikowe, przykręcane3/427-30 / 31-34 / 35-38 / 39-42
Rollerblade FuryHardboot / TwardaZintegrowane ze skorupą, plastikowe429-32 / 33-36,5 / 36,5-40,5
Rollerblade ApexHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane3/429-32 / 33-36 / 37-40
Powerslide Phuzion UniverseHardboot / TwardaAluminiowe nitowane3/429-32 / 33-36 / 37-40
Powerslide JetHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane3/427-30 / 31-34 / 35-38 
Seba ST MXHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane429-32 / 33-36 / 37-40
Seba E3 JuniorHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane435-37 / 37-39
FR FR JHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane432-34 / 35-37 / 37-39 / 40-42
FR EZXHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane429-32 / 33-36 / 37-40

Rolki Slalomowe:

Model:SkorupaSzynyKółkaRozmiary
Seba SJHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane429-32 / 33-36 / 37-40
FR FR JHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane432-34 / 35-37 / 37-39 / 40-42
FR AXS Junior - RockeringHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane429-32 / 33-36 / 37-40
FR EZXHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane429-32 / 33-36 / 37-40
Seba ST MXHardboot / TwardaAluminiowe przykręcane429-32 / 33-36 / 37-40

Rolki Agresywne:

Model:SkorupaSzynyKółkaRozmiar
Razors Genesys JuniorHardboot / TwardaPlastikowe przykręcane2/436-39
USD TransformerHardboot / TwardaPlastikowe przykręcane2/433-36 / 37-40
Kaltik K Skate
Hardboot / TwardaPlastikowe przykręcane2/433-36 / 36-39
Mesmer Throne JuniorHardboot / TwardaPlastikowe przykręcane2/435-37
USD GlitchHardboot / TwardaPlastikowe przykręcane2/431-34 / 35-38

Rolki do jazdy szybkiej:

Model:SkorupaSzynyKółkaRozmiar
Powerslide Core Performance KidsCarbonAluminiowe przykręcane434 / 35 / 36
Powerslide 3X KidsKompozytAluminiowe przykręcane331-34 / 34-37
Powerslide 3X Evo KidsKompozyt / Włókno szklaneAluminiowe przykręcane331-34 / 34-37
Powerslide Accel KidsCarbon / Włókno szklaneAluminiowe przykręcane432 / 33 / 34 / 35

Rolki Hokejowe:

Model:SkorupaSzynyKółkaRozmiar
Powerslide Reign Ares JuniorKompozytAluminiowe nitowane428-31 / 32-35 / 36-39
CCM Tacks 9350 JRKompozytAluminiowe nitowane433,5 / 35 / 36 / 36,5 / 37,5 / 38

Najczęściej wybierane

Na podstawie naszych doświadczeń, jak i współpracy z instruktorami jazdy na rolkach widzimy, że najczęściej wybierane rolki dziecięce to te do nauki jazdy i podstaw różnych dyscyplin. Takie rolki sprawdzą się przy nauce jazdy oraz dalszym rozwoju umiejętności dziecka, oferując najlepszy stosunek ceny do możliwości. W połączeniu z regulacją rozmiaru będzie to oszczędność na kilka sezonów. Wybór właściwego modelu może być początkiem długiej i owocnej przygody z jazdą na rolkach. Dobre i wygodne rolki zawsze będą doskonałą zachętą dla dziecka do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, dlatego warto poświęcić im odrobinę czasu. 

Rodzeństwo bawi się i zdobywa nowe umiejętności podczas jazdy na rolkach

Uwagi i porady

Jak mierzyć rolki z dzieckiem – Ustaw rolki na najmniejszy możliwy rozmiar. Rozwiąż sznurowadła i rozepnij wszystkie klamry, aby swobodnie ubrać dziecku rolkę. W tym celu dziecko powinno siedzieć. Nie ubieraj rolek na stojąco, stopa dochodzi wtedy do samego końca wkładki i rolka może wydawać się zbyt ciasna. To czy rozmiar jest właściwy, można ocenić dopiero po sznurowaniu buta i zapięciu wszystkich klamer. W tym momencie można wstać i przyjąć pozycję na ugiętych kolanach. Jeśli to pierwsze rolki, łatwiej będzie zrobić to na dywanie lub innej miękkiej powierzchni.  Zapytaj swoją pociechę czy palce u stóp są wyprostowane i czy nie podwijają się, pokaż gest podwiniętych palców dłonią, aby lepiej przekazać informację. Pozostaw rolki na stopie na dłużej, jeśli nie będą komfortowe, Twoje dziecko na pewno Cię o tym poinformuje. Palec powinien dochodzić do samego końca wkładki. Cały proces mierzenia  i wyboru rozmiaru opisaliśmy w osobnym artykule.

Korzyści z jazdy na rolkach – Wiesz już, że rolki to świetna forma aktywnego spędzania czasu, oprócz tego jazda na rolkach kształtuje wszystkie cechy motoryczne dziecka. Rolki to również doskonała podstawa dla innych dyscyplin sportowych. Dziecko jeżdżące na rolkach dużo szybciej opanuje technikę jazdy na łyżwach i jazdy na nartach. Działa to również na odwrót. Jeżeli Twoje dziecko jeździ już na nartach, jest duża szansa, że bardzo szybko opanuje technikę jazdy na rolkach.

Unikaj rolek z jednym kółkiem z przodu i dwoma po bokach z tyłu – Ten sprzęt nie umożliwia jazdy jak na wrotkach z powodu braku skrętnych trucków ani jak na rolkach, gdzie koła są ułożone w jednej linii. Taka konfiguracja kół sprawia, że prawidłowe skręcanie jest niemożliwe. Jazda na tego typu sprzęcie często prowadzi do wyrobienia złych nawyków, które są trudne do wyeliminowania. Problemem nie jest technika – ale nieodpowiedni sprzęt. Dobrze dobrane rolki, odpowiedni rozmiar i sztywna konstrukcja bez problemu pozwolą dziecku utrzymać prawidłową pozycję i równowagę.

Nie kupuj łyżworolek lub rolek typu "3 w 1" – Choć na pierwszy rzut oka, łyżwy i rolki dziecięce wydają się konstrukcyjnie być podobne, istnieją różnice. Łyżwy są przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach, dlatego producenci stosują specjalne materiały, aby z jednej strony zapewnić komfort termiczny, z drugiej odprowadzać wilgoć. Na rolkach jeździmy przy zdecydowanie wyższych temperaturach, zatem zadaniem wyściółki oraz obszycia jest wentylacja i chłodzenie. Nie polecamy rolek i wrotek typu "2 w 1". Oryginalne wrotki mają trucki (ruchome rusztowanie dla kół) umożliwiające m.in. zakręcanie. Przekręcenie kół 4x4 w szynie w rolkach uniemożliwi jazdę poprawną technicznie - brak możliwości przechodzenia na krawędzie, pełnego odepchnięcia czy zakręcania.

Rolki czy wrotki?  Rolki są stabilniejsze przód-tył, a wrotki na boki, jednak w obu przypadkach pozycja do jazdy jest taka sama (ugięte kolana, ciało lekko pochylone do przodu). Pierwsze kroki, przemieszczanie się i zakręcanie mają bardzo zbliżoną technikę, zatem dla dziecka bez różnicy, czy wybierze rolki czy wrotki. Rolki będą zdecydowanie bardziej uniwersalne i wygodniejsze do jazdy na co dzień (lepiej radzą sobie z nierównościami i są szybsze), zaś wrotki sprawdzą się stacjonarnie - na płaskim placu lub rolkowisku.

Nie kupuj za dużych rolek na zapas – Za duże rolki mogą prowadzić do utraty kontroli podczas jazdy, powstawania otarć i odcisków.  Rolki ze zbędnym luzem są trudne do zapięcia i nie oferują odpowiedniego trzymania stawu skokowego.  Może to prowadzić do ich wyginania podczas jazdy, utrudniając osiągnięcie prawidłowej techniki. W efekcie – mogą być niebezpieczne. Dlatego dla dzieci kupujemy rolki regulowane, tak aby zawsze zapewnić właściwe dopasowanie.

Rolki za 200 zł i rolki za 500 zł – Rolki dla dzieci to specjalistyczne sprzęt sportowy, składający się z wielu elementów. Aby zadbać o jakość tych elementów, producenci spędzają setki godzin na ich testowaniu i udoskonalaniu. Nie da się stworzyć kompletnej rolki i zestawu ochraniaczy, których cena dochodzi do 200 zł, podczas gdy komplet dobrej jakości kółek może kosztować dokładnie tyle. W przypadku tańszych rolek będzie to element, który zużyje się pierwszy. W marketowych rolkach plastik nie jest wystarczająco sztywny. Może to powodować niechciane koślawienie nóg, skurcze mięśni, a nawet odciski. W trosce o bezpieczeństwo dziecka warto rozważyć zakup sprawdzonego sprzętu. Z pozoru tańsza rolka może okazać się droższa w użytkowaniu ze względu na słabą jakość elementów.

Rolki z trzema kółkami czy rolki z czterema kółkami – Trzy kółka rozpędzają się odrobinę wolniej, aby później pozwolić na osiąganie większych prędkości i ich łatwiejsze utrzymanie. Rolki z trzema kółkami to często większa średnica kółka i wyżej położony środek ciężkości. Z tego względu mogą być lepsze dla dzieci, które lubią szybszą jazdę. Rolki z czterema kołami są bardziej uniwersalne, łatwiejsze do opanowania dzięki niższemu środkowi ciężkości. Łatwiej jeździć na nich slalom i pokonywać przeszkody na skateparku.

Tata pomaga chłopcu ubrać rolki dla dzieci

Często zadawane Pytania

  • Q: W jakim wieku można zacząć jeździć na rolkach? A: Dzieci rozpoczynają jazdę nawet w wieku 4 lat, aczkolwiek nie jest to sztywna reguła. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji. Rozmiary rolek dziecięcych zaczynają się już od 27 EU i dochodzą do rozmiaru 40 EU. Doświadczony instruktor pomoże ocenić, czy Twoje dziecko jest już gotowe do jazdy.
  • Q: Czy rolki są bezpieczne? A: Tak, pod warunkiem, że są odpowiednio dobrane i serwisowane, Dziecko jeździ w kasku i ochraniaczach, jego wyzwania są dopasowane do umiejętności. Wszystko powinno odbywać się pod czujnym okiem dorosłego lub instruktora. To czynniki, które zdecydowanie poprawią bezpieczeństwo każdego użytkownika rolek.
  • Q: Najlepsze miejsca do jazdy na rolkach z dziećmi? A: Miejsca typowo do tego przeznaczone to rolkowiska, skateparki, parki z długimi trasami czy asfaltowe boiska.  Do nauki wybierz miejsce mniej zatłoczone, bez wzniesień z gładkim asfaltem bez dziur, tak aby Twoje dziecko mogło opanować podstawy w najlepszych warunkach. Kawałek trawnika w pobliżu może pomóc oswoić się z rolkami i nauczyć jak stać w miejscu czy przyjąć prawidłową pozycję na rolkach. Dla zaawansowanych rolkarzy każde miejsce może być dobre. Wzniesienia, ciasne zakręty i wąskie uliczki to ekscytujący sposób na dalszy rozwój i urozmaicenie jazdy. Mimo to zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i innych. Świetnym miejscem do jazdy będą również zorganizowane obozy i półkolonie rolkowe, gdzie pod czujnym okiem instruktorów dzieci  każdego dnia bawią się i zdobywają nowe umiejętności.
  • Q: Czy warto skorzystać z instruktora? A: Jak najbardziej, szczególnie dla początkujących dzieci. Ułatwi to wypracowanie prawidłowej techniki i nawyków. Solidne podstawy pomogą w dalszym rozwijaniu umiejętności. Jazda z instruktorem to również świetna zabawa dzięki zorganizowanym zajęciom w grupach lub indywidualnie. Instruktor pomoże również ocenić, czy dziecko jest już gotowe, aby rozpocząć jazdę na rolkach. Listę szkółek i instrukntorów znajdziesz na stronie iloverolki
  • Q: Czy dorośli mogą jeździć w rolkach dla dzieci? A: Dla własnego bezpieczeństwa, dorośli nie mogą ich użytkować. Konstrukcja rolek dziecięcych nie jest przystosowana do gabarytów i wagi dorosłych. 
  • Q: Czy potrzebny jest kask i ochraniacze? A: Kask i ochraniacze dla dzieci zdecydowanie poprawiają bezpieczeństwo i ochronę przed urazami jak otarcia, złamania czy stłuczenia. Budują pewność siebie dziecka. Podczas jazdy dzieci bardzo często się wywracają, dla ich bezpieczeństwa ochraniacze i kask są wymagane.
  • Q: Czy powinienem kupić rolki z rozmiarem na zapas? A: Nie kupuj za dużych - wybierz regulowane. Rolka musi być jak najlepiej dopasowana do stopy. Brak luzów to lepsza kontrola, lepsze usztywnienie i mniejsze ryzyko otarć i odcisków. Dopasowana rolka podnosi bezpieczeństwo użytkowania. 
  • Q: Jak zmierzyć długość stopy przed zakupem? A: Połóż stopę dziecka na kartce i dosuń piętę do ściany. Plecy dziecka powinny być oparte ścianę a sylwetka wyprostowana. Odrysuj stopę na kartce i zmierz długość obrysu. Otrzymany wynik porównaj z tabelą rozmiarów.  Więcej informacji o mierzeniu znajdziesz tutaj. 

Podsumowanie

Wybór rolek dla dziecka to niewątpliwie spore wyzwanie. Dzięki zapoznaniu się z cechami rolek i ich przeznaczeniu może stać się niezwykle prosty i ograniczyć jedynie do koloru konkretnego modelu. Jeśli po przeczytaniu naszego poradnika wciąż masz wątpliwości lub pytania – Skorzystaj z naszej pomocy i skontaktuj się z nami.