PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Rolki do jazdy agresywnej dla początkujących do 1200 PLN

Rolki do jazdy agresywnej dla początkujących do 1200 PLN

Dzisiejszy wpis dedykujemy wszystkim początkującym entuzjastom agresywnej jazdy na rolkach. Po zdecydowaniu się na zakup pierwszych rolek wielu z Was stanęło przed trudnym wyborem odpowiedniego modelu. W gąszczu dostępnych produktów znalezienie tego właściwego może być czasochłonne, dlatego dokładnie przeanalizowaliśmy dla Was najciekawsze marki dostępne w profesjonalnych sklepach. Wyselekcjonowaliśmy również kilka bazowych modeli rolek do jazdy agresywnej w cenie do 1200 zł, które naszym zdaniem oferują najlepszy stosunek jakości do ceny.

Nasz artykuł może być również pomocny dla aktywnych rolkarzy agresywnych, którzy doszli już do tego krytycznego momentu, gdy sprzęt wymaga małej rewitalizacji. Przeglądając ofertę części zamiennych i rozważając wymianę kółek, łożysk, soul plate czy linerów niestety szybko dochodzimy do wniosku, iż w większości przypadków wymiana tak wielu elementów w rolkach bywa kosztowna, często dorównując cenie zupełnie nowego sprzętu. Może więc warto rozważyć zakup całkiem nowych rolek, a dokładniej przyjrzeć się bliżej modelom w ich podstawowych wariantach.

Warto zaznaczyć, że w większości przypadków producenci rolek oferują swoje modele w kilku wersjach cenowych. Droższy „pro model”, sygnowany nazwiskiem znanego rolkarza, jest odzwierciedleniem indywidualnych potrzeb danego zawodnika, często uzupełniony pro modelami kółek czy szyn. Naturalnie ma to duży wpływ na finalną cenę całego zestawu, ale kluczowe elementy, takie jak skorupa czy soul plate, pozostają niezmienione. Dzięki temu otrzymujemy interesującą opcję wypróbowania całkiem nowych rolek przy stosunkowo niewielkim wydatku.

Roces M12 – klasyka rolek agresywnych

Pierwszą propozycją rolek do jazdy agresyjnej w przystępnej cenie jest historyczny model Roces M12. Rolki te zawojowały środowisko w latach 90. i wciąż są dostępne w sprzedaży, zapewniając świetną ergonomię i trwałość.

Kultowa skorupa połączona z nowoczesnymi rozwiązaniami. Idąc z duchem czasu, sprawdzona konstrukcja została wzbogacona o nowy, płaski soul plate rozciągający się na całej długości (kompatybilny ze standardem mocowania UFS). Ułatwia on wykonywanie trików na murkach i rurkach. Niższe cholewki zwiększają elastyczność, a liner z neoprenowym wykończeniem palców sprawia, że jazda i lądowanie skoków to czysta przyjemność.

Ogromny atut dla doświadczonych miłośników rolek, którzy po latach przerwy wracają do sportu, dobrze pamiętając swoje pierwsze, agresywne M12. W takich rolkach poczują się jak w domu od pierwszego założenia.

Wąska skorupa o kompaktowym kształcie — odpowiednio dobrany rozmiar gwarantuje kapitalny dopasowanie w tej kategorii cenowej.

Dedykowany rozmiar dla najmłodszych użytkowników — Jednym z kluczowych i udanych ulepszeń wprowadzonych przez Roces M12 jest Specjalnie zaprojektowana skorupa dla dzieci w rozmiarze 36-38 błyskawicznie przewyższyła konkurencję w tej kategorii. Młodzi entuzjaści tej dyscypliny potrzebują solidnej skorupy z odpowiednim wsparciem dla kostki, by bezpiecznie rozwijać swoje umiejętności w skateparku – a to właśnie oferują modele Roces M12 dla juniorów.

Detale rolek Roces M12

Razors Cult

Bezpośrednią konkurencją klasycznych Roces M12 będą z pewnością rolki Razors Cult. Kiedyś podstawa dla profesjonalnych modeli Razors, teraz są bazowym modelem marki, które nadal znajdują swoich zwolenników.

Obszerna skorupa - kształt skorupy przypominający nieco zmienioną skorupę Roces M12, ale w tym przypadku z większą przestrzenią na palce. Znakiem rozpoznawczym rolek Razors jest ich uniwersalne dopasowanie.

Szeroki Backslide Plate - element wykorzystywany do trików royalowych. W przypadku Razors Cult znacznie ułatwia to wyrobienie swojego własnego "groove" w optymalnym dla siebie miejscu. Jest to szczególnie przydatne początkującym, gdzie margines błędu z trafieniem w rurkę centralną częścią Bs Plate może być zauważalnie większy.

Soulplate o sporej wielkości — główny element rolki, dzięki któremu możemy grindować. Bardzo lubianą cechą soulplate w Cultach jest fakt, iż posiada on specjalne nacięcia/otwory na całej długości. Zmniejszają tarcie i odczuwalnie poprawiające ślizg, zwłaszcza gdy są wypełnione woskiem.

Detale rolek Razors Cult

USD Sway

W innowacyjnej ofercie USD to właśnie model Sway jest przedstawiciel klasycznego designu rolek do jazdy agresywnej. Rolki, których konstrukcja w ciągu ostatnich lat stale się rozwija, a do najciekawszych usprawnień należą:

USD Sway Soulplate II — Druga generacja wymiennych soul plate to całkowicie nowy, nieco smuklejszy kształt. Tym razem otaczają skorupę rolek w całości, zapewniając lepszą ochronę palców, a ich wysokość została odpowiednio dostosowana. Aby uczynić je jeszcze bardziej wszechstronnymi, zostały również wyposażone w specjalne wgłębienia, umożliwiające jazdę na nieco większych kółkach.

Wygodny Liner USD Basic — Kluczowym elementem odróżniającym podstawowe warianty rolek USD Sway od ich pro modeli jest zastosowana wkładka. W wersji teamowej jest to standardowy liner USD Basic, choć oferuje podwójny zakres rozmiarów. Brak niezależnego wiązania w linerze nie powinien stanowić problemu, gdyż modele rolek USD Sway zawierają zabezpieczenie kostki dzięki opcjonalnemu sznurowaniu pod kątem 45 stopni. W najnowszych wersjach rolek USD Sway tradycyjny „haczyk” zastąpiono tu pełną, metalową szlufką dla lepszej niezawodności.

Wysoka jakość komponentów — Głównym atutem rolek USD Sway jest jednak ich podwozie, czyli sprawdzone szyny Kizer Fluid V przeznaczone do ustawienia flat lub Kizer Fluid IV skierowane do miłośników Anti-rocker. W komplecie ze sprawdzonymi kółkami USD — chcąc kupić taki komplet osobno, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 600 PLN. Patrząc więc na stosunek jakości do ceny kompletnych rolek USD Sway, mamy do czynienia z prawdziwą okazją.

Nie zapominajmy także, iż w ofercie nadal możemy znaleźć starsze modele rolek Sway, które dla wielu nadal są atrakcyjną opcją ze względu na konkurencyjną cenę. Modele USD Sway ze starszą wersją soul plate nadal będą świetnie spisywać się w praktyce, ponadto będą w pełni kompatybilne z nowymi częściami, więc w przyszłości łatwo można je zaktualizować.

Detale rolek USD Sway

USD Aeon

Drugą z omawianych dziś opcji marki USD na rolki do jazdy agresywnej w przystępnej cenie jest podstawowa wersja modelu USD Aeon 60.

Konstrukcja Unibody oznacza, że skorupa i szyna rolki tworzą jednolity element. Dzięki temu rolki USD Aeon są znacznie lżejsze, co wynika z braku śrub, podkładek czy innych niepotrzebnych komponentów. Mniejsza masa rolek z pewnością przysporzy młodszym użytkownikom większej swobody ruchów i komfortu. W rozmiarze 41-42, całkowita waga rolek USD Aeon wynosi jedynie 1540g!

Bezkonkurencyjne doświadczenie w jeździe agresywnej na ośmiu kółkach (ustawienie potocznie nazywane flat). Idealny wybór dla początkujących. Dzięki stabilności ustawienia flat starsi użytkownicy będą mieli ułatwione wykonywanie trików bez ryzyka zacięć. Rolki USD Aeon posiadają najszerszy rozstaw środkowych kółek, a więc trafienie w Hblock okaże się znacznie prostrze.

Regulacji wysokości cholewki — pozwala to dostosować ich giętkość oraz zakres ruchu w kierunku tył-przód. Jest to świetna funkcja, dotychczas spotykana głównie w droższych modelach.

Warto wiedzieć!

Wybierając pomiędzy USD Aeon a USD Sway, powinniśmy zwrócić uwagę na kształt naszych stóp. Skorupa USD Sway jest znacznie szersza, co w połączeniu z grubszą wkładką sprawia, że są bardziej uniwersalne pod względem dopasowania. Model USD Aeon jest bardziej kompaktowy z mniejszą przestrzenią dla palców. Jest to korzystne dla osób z węższymi stopami, gdzie kontrola nad rolką będzie bardziej odczuwalna. Warto również pamiętać, że skorupy rolek USD Aeon oraz USD Sway obejmują zawsze dwa rozmiary.

Detale rolek USD Aeon

Rolki Mesmer

Na koniec naszej wyliczanki zostawiliśmy stosunkowo nową markę w naszym środowisku Mesmer Skate Brand. Oparte na lekko zmodyfikowanej skorupie kultowych USD Classic Throne, oferują kompaktowy i znany ze swej ergonomiczności kształt.

Lekka, otwarta skorupa - wytrzymała, wyróżniająca się sporą elastycznością, a jednocześnie odporna na niskie temperatury i w pełni zachowującą swój kształt nawet przy dłuższym użytkowaniu.

Ciaśniejsze dopasowanie - rolki Mesmer oferują nieco inne dopasowanie, niż np. omawiane wcześniej uniwersalne Razors Cult czy USD Sway, więc jeżeli mamy szersze stopy to warto dokładnie zapoznać się z rozmiarówką producenta. Mimo że w cenie do 1200 możemy znaleźć wersję Team, to różnica między nią a pro wersją ogranicza się do rodzaju użytej wkładki. Standardowy liner Mesmer to jednak nadal świetne wypełnienie skorupy i w zupełności zaspokoi potrzeby początkującego rolkarza.

Podkładka antywstrząsowa między soulplate a skorupą - elastyczna wkładka, dzięki której soulplate jest idealnie dopasowany do skorupy rolki, całkowicie tłumiąca wibracje i hałas.

Detale rolek Mesmer

Jak widać, mamy szeroki wybór sprzętu w cenie do 1200 PLN. Zarówno zupełny nowicjusz, jak i doświadczony amator rolek, może tu znaleźć coś dla siebie.

Prezentowane modele to tzw. rolki „rozwojowe”, które można i warto modyfikować, dostosowując je do własnych preferencji — na przykład poprzez wymianę szyny, kółek czy linera. Posiadają one solidną skorupę, która posłuży przez długi czas. Modele takie jak USD Sway, MesmerRazors Cult oraz Roces M12 bazują na klasycznej konstrukcji rolek zgodnej ze standardem montażu UFS. Dzięki temu ich adaptacja, na przykład do dynamicznej jazdy miejskiej, nie stanowi wyzwania. Pozwala to uniknąć konieczności zakupu kolejnej pary rolek przeznaczonych do innej dyscypliny.

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnych rolek, zalecamy dokładne zapoznanie się z rozmiarówką podaną przez producenta. Nie obawiajmy się wybrania rozmiaru, który może nie odpowiadać rozmiarowi naszych codziennych butów!

Pamiętajmy, że na początek warto wybrać rolki, które idealnie dopasowują się do naszych stóp i zapewniają maksymalny komfort. To podstawa każdej jazdy. Powinniśmy być pewni, że możemy w nich spędzić bez problemu kilka godzin. Dla osoby zaczynającej przygodę z jazdą agresywną każdy z wcześniej wymienionych modeli będzie odpowiedni - skoncentrujmy się więc na optymalnym dopasowaniu, a dopiero potem na wyglądzie rolek.