PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Czy wielkość soulplate w rolkach do jazdy agresywnej ma znaczenie?

Czy wielkość soulplate w rolkach do jazdy agresywnej ma znaczenie?

Soul plate w rolkach agresywnych to element przymocowany do dolnej części skorupy. Zwykle płaski lub lekko zakrzywiony, rozciąga się od przodu do tyłu naszej rolki, został zaprojektowany specjalnie do wykonywania trików nazywanych potocznie grindami. Soul plate są zazwyczaj wykonane z trwałego i śliskiego plastiku (różnych rodzajów). Główną funkcją soul plate jest zmniejszenie tarcia i ochrona skorupy rolki przed zużyciem. Zapewnia gładką i śliską powierzchnię, którą pozwala rolkarzowi na wykonywanie trików na przeszkodach jak murek czy rurka. Soul plate są często wymienne i mogą być dostosowywane przez rolkarzy do ich preferencji. Różne marki rolkowe oferują rożnorodne wzory soul plate, pozwalając rolkarzom wybrać opcje, które najlepiej pasują do ich stylu i potrzeb.

W dzisiejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na często spotykane wśród rolkarzy pytanie o rozmiar soul plate. Czy rzeczywiście większe półki soulowe pomogą nam w wykonywaniu trików? Co zyskamy, a co utrudni nam szeroki soul plate w praktyce?

Zacznijmy od początku. Pierwsze modele rolek agresywnych z lat 90 to minimalne półki soulowe, często zupełnie nieprzystosowane do wykonywania dłuższych grindów. Modele agresywne opierane wówczas na prostszych rolkach, nie miały dedykowanych, dodatkowych części do tego typu trików.

Dynamiczne rozwijające się trendy trikowe zmusiły jednak producentów do szybkiej reakcji. Pierwsze rolki agresywne były skorupami o podniesionej pięcie, dlatego też pierwsze soul plate nie były całkowicie płaskie.

Ergonomiczne skorupy rolek posiadały nieco więcej przestrzeni na triki na jej przedniej części, więc początkowo poszerzano tylko wielkość pięty za pomocą specjalnych kostek nazywanych wtedy heel plate.

Pierwszą dużą rewolucją były soul plate Roces zastosowany w późniejszych modelach kultowego modelu M12. Krótki soul plate obejmujący pierwotnie tylko przednią część skorupy chronił teraz buta na całej długości, umożliwiając znacznie bardziej stabilne i dłuższe soul grindy. Jednak dopiero znacznie wyprzedzający swoją epokę model agresywny K2 Fatty, wprowadził całkowicie prostą półkę soulową i diametralnie zmienił grę.

Z czasem jednak wielkość proponowanych soul plate zaczęła bardziej przeszkadzać niż pomagać. Dobrym przykładem takiego faktu były niesławne Wide Body marki Salomon. Chcąc utrzymać swoją pozycję na rynku, marka wprowadziła wymienny soul plate o nienaturalnie wielkim rozmiarze. Szanowane dotychczas super zgrabne i kompaktowe rolki zmieniły się w gigantyczne klocki, które może i ułatwiały nieco triki soulowe, ale jednocześnie odebrały im specyficzny „feel” podczas trików royalowych.

Innym eksperymentem na temat wielkości soul plate były także modele USD Legacy. Rolki stanowiły eksperyment pod każdym względem. Umożliwiały regulację wielkości souplate poprzez wysuwanie ich części. Ustawiając je na maksymalnym wysunięciu, otrzymywaliśmy kosmicznie szeroki soul plate, który mógł trochę pomóc początkującemu w grindach, ale jednocześnie potrafił zawadzać podczas normalnej jazdy po prostej. Projekt Legacy został skreślony zaledwie po kilku edycjach.

Soulplate w rolkach THEM FR SEBA

Omawiając rolki o naprawdę imponującej wielkości soul plate, nie możemy zapomnieć także o pierwszych modelach Xsjado. Zdecydowanie największa powierzchnia do grindowania należała właśnie do nich. Jednakże zaprojektowany od początku szeroki base plate Xsjado prezentował się dość dobrze w komplecie z całym szkieletem. Ponadto, ich praktyczne zastosowanie współgrało z nowatorską szyną Mook, co w efekcie dawało zamierzony efekt. Pierwsze rolki Xsjado miały być czymś zupełnie nowym i znalazły wielu zwolenników.

Po 2005 scenę rolkową opanowała zajawka na rock'n'roll, nurty zarówno trikowe, jak i ubraniowe zmieniły się diametralnie. Coraz częściej mogliśmy zobaczyć pro rolkarzy jeżdżących w węższych spodniach, a i same rolki stopniowo zaczęły być zgrabniejsze. W łaski weszły kompaktowe USD Carbon czy też nieśmiertelne Roces M12. Technicznie triki poręczowe zastąpiła kreatywna jazda na różnych przeszkodach, a co za tym idzie potrzeba gigantycznych półek soulowych przestała być tak istotna. Nagle, oglądając wyczyny Alexa Broskowa na M12, większość uświadomiła sobie, że to nie szerokość soul plate największe znaczenie.

Soul Plate w rolkach USD

Z czasem więc producenci doszli do złotego środka, oferując obecnie soul plate o optymalnych dla wszystkich wielkościach. O ile same rozmiary oferowane przez większość nie są już tak bardzo kontrastowe, o charakterystyce danego producenta może jednak decydować ich unikalny kształt. Jeżeli szukamy rolek o tej samej szerokości soul plate na całej długości skorupy, to dobrym wyborem będą modele USD Aeon, USD Carbon czy USD Sway. Jeżeli jednak jeździsz od lat i uczyłeś się na oryginalnych M12, gdzie przyzwyczailiśmy się do grindowania „na palcach” (ciężar ciała na przodzie rolki) bardzo możliwe, że polubisz soul plate z nieco większą przednią częścią i lekko zmniejszonym obszarem pięty np. Themskates 909 czy też Seba CJ.

Porównanie soulplate M12 i Roces 5th Element

Kwestia wyboru jest bardzo indywidualna, więc dla ułatwienia podzieliliśmy właściwości obecnie dostępnych soul plate na dwie grupy:

Dla kogo soul plate o dużej powierzchni?

  • wielki soul plate to znacznie zwiększone tarcie i co za tym idzie nieco wolniejsze grindy. Jest to bardzo pomocne w przypadku zjeżdżania cięższych, łamanych poręczy gdzie ślizg może być znacznie bardziej kontrolowany. Dobrym przykładem tutaj może być jeden z największych miłośników łamaczy – Chris Farmer. Zanim przesiadł się na USD Sway, Chris zaliczał niemożliwe poręcze właśnie na gigantycznym, ale wolnym soul plate w Xsjado/USD Shadow.
  • szeroki soul plate ułatwi triki cess slide. Wystająca półka soulowa zmniejszy znacznie kąt potrzebny do położenia całej rolki na podłożu „bokiem”. Bardzo łatwo dogniemy rolki do podłoża w ten sposób, aby dotykały ziemi soul platem i dolną krawędzią szyny jednocześnie. W rezultacie kółeczka w ogóle nie dotykają ziemi, umożliwiając płynne cessy przy stosunkowo małym wysiłku.
  • daleko wysunięty royal groove w soul plate o większej powierzchni, znacznie zmniejszy kąt potrzebny do porządnie dogiętego Royala (jednego z podstawowych trików na rurkach). Będzie to szczególnie odczuwalne w przypadku nieco wyższych szyn z kółkami 64 mm w górę.
  • triki typu „topside” będą łatwiejsze do „trafienia”, jednak zdecydowanie wymagają dużo większego dogięcia.
  • łatwiejsze triku typu negative. Nawet 0,5 CM więcej od strony inside może sprawić, iż triki typu Negative zaczną w końcu „wchodzić".
  • soul plate o dużej powierzchni przeważnie są mocowane na dodatkowych śrubach łączących je z butem np. soul plate w rolkach Gawds czy USD Sway. Zauważalnie zwiększa to responsywność podczas użytkowania.
  • dobry dla początkujących! Pierwsze soul grindy będą zdecydowanie łatwiejsze na rolkach USD Shadow niż np. Roces M12. Margines błędu będzie znacznie większy!

Rolki USD Rzut z góry

Dla kogo mniejszy, kompaktowy soul plate?

  • rolki o kompaktowym, szczupłym soul plate będą znakomicie nadawać się do dynamicznej jazdy po kątach skateparku. Zmieniając szybko kierunek jazdy na rampie, czy też lądując gapa z większej wysokości, nie ma ryzyka zahaczeniem krawędzią wystającego soul plate o nawierzchnię, przez co cały czas zachowujemy odpowiednią stabilność.
  • mniejsza powierzchnia soul plate to odczuwalnie szybsze grindy! Jeżeli lubisz długie grindy, nieco mniejszy soul plate zasadniczo je ułatwi.
  • rolki o mniejszym, cieńszym soul plate będą znacznie bardziej responsywne. Kluczem w tym wypadku okazuje się odległość stopy od samej grindowanej powierzchni. Soul plate o cieńszej grubości będzie dawał pierwszorzędne wrażenie grindowania na samej „stopie”, co znacznie zwiększy ich kontrolę — rolki o kompaktowym kształcie soul plate zrobią z ciebie lepszego skejta! Owszem duży soul plate to łatwiejsze triki, ale jeżeli nauczymy się je poprawnie wykonywać na nieco mniejszych, to opanujemy je porządnie w 100% i nigdy więcej nie będziemy mieli z nimi problemów.

Rolki Roces rzut z góry

Jeżeli jesteśmy początkującymi, warto skupić się na nauce podstawowych technik i doskonaleniu umiejętności na sprzęcie, który posiadamy. Niezależnie od szerokości soul plate, będziemy w stanie zrozumieć podstawowe triki jazdy agresywnej, takie jak skoki i grindy. To właśnie te umiejętności będą kluczowe, kiedy zdecydujemy się na bardziej specjalistyczny sprzęt.

Jednakże, gdy już nabierzemy pewności siebie i poczujemy, że potrafimy swobodnie wskakiwać na triki, możemy zacząć eksperymentować z różnymi rodzajami soulplate. Jeśli preferujemy grindy na rurkach, wąski soul plate zapewni większą swobodę i precyzję. Natomiast jeśli wolimy grindy na murkach i różnych powierzchniach, szerszy soul plate może dać nam większą stabilność i równowagę.

Podsumowując, przy wyborze pierwszych rolek do jazdy agresywnej, nie warto zbytnio zawracać sobie głowy szerokością soul plate. Można nauczyć się jeździć na każdych rolkach, a to, co naprawdę ma znaczenie, to nasz styl jazdy i miejsca, w których zamierzamy jeździć.