Producent: Iqon
Art. 20311
Szyny do rolek Iqon TR Decode Pro 80 Combo - Ciemna
- 1 para szyn (2 szyny)
- 6 osi dwuczęściowych rocker 1mm,
- 10 aluminiowych tulejek 10,25,
- 10 osi jednoczęściowych,
- 4 podkładki o grubości 1mm
- śruby do montażu szyn (6 śruby 10mm, 6 śruby 12mm, 6 śruby 15mm)
- 16 łożysk
- 1 klucz
Jeśli zamówiony towar nie spełni twoich oczekiwań, masz prawo do jego zwrotu lub wymiany w przeciągu 14 dni od otrzymania zamówienia.
Koszty oraz sposoby wysyłki uzależnione są od łącznej kwoty zamówienia oraz adresu – szczegóły można sprawdzić tutaj.
Produkt z wadą fizyczną lub prawną (rękojmia) może być reklamowany w terminie 2 lat od daty zakupu.
Szczegóły produktu
Jeżeli jeszcze nie słyszeliście o szynach Decode marki IQON, to najwyższa pora nadrobić zaległości. Firma na naszych oczach dokonuje rewolucji na polu jazdy miejskiej oraz stylu zwanego obecnie Wizard/flowskating.
Wszystkie szyny IQON Decode wykonano z aluminium lotniczego serii 7003 – materiału niezwykle rzadko spotykanego w szynach do freeskatingu, gdzie dominuje stop 6061. 7003 z kolei jest używany głównie w najlepszej klasy szynach do jazdy szybkiej, gdzie jego niezwykła sztywność pozwala na obniżenie wagi poprzez zastosowanie bardziej minimalistycznego projektu. Tutaj jednak mamy w zasadzie pełne ścianki, ponieważ waga nie jest problemem – czyni to szyny Decode wyjątkowo mocnymi.
Rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to bogactwo opcji, jakie marka IQON wnosi w świat szyn do jazdy miejskiej. Mamy trzy różne długości do wyboru, dostępne w trzech wariantach montażu, w co najmniej dwóch wersjach kolorystycznych. I nie jest istotne, po którą z nich sięgniecie, zawsze dostajecie wiele możliwości skonfigurowania ustawienia kół.
Ta ostatnia cecha to właśnie gwóźdź programu, wynoszący szyny Decode ponad poziom konkurencji. Projektanci całkowicie obeszli ograniczenia geometrii szyn poprzez uczynienie wewnętrznych powierzchni ich ścianek zupełnie płaskimi. Jeżeli pytacie co z pieskami/dystansami/nadlewkami umożliwiającymi obracanie się kół – nie ma ich. A ściślej – nie ma ich wbudowanych. Do korzystania z szyn Decode są konieczne dedykowane łożyska Decode. Mają one przedłużone wewnętrzne pierścienie, które spełniają w zestawie rolę podkładek dystansowych, których brakuje w szynie.
To bardzo ważne: jeżeli chcecie używać szyn Decode, koniecznie musicie posiadać zestaw łożysk Decode! Kupując Combo Pack dodatkowo otrzymujemy komplet łożysk Decode Gold.
Z racji tego że konstruktorzy nie muszą ustalać położenia kół tak, aby żadne z nich nie zawadziło uretanem o wbudowane dystanse, pozwolili sobie na rozmieszczenie osi w sposób, który daje nam mnogość możliwych ustawień w ramach jednej szyny.
Decode Pro 80 to najkrótsza szyna z trzech obecnie dostępnych i skierowana głównie do freeskaterów, którzy cenią sobie zwrotność 4x80. Mamy tutaj cztery opcje do wyboru:
- 4x80 z ustawieniem flat lub z rockeringiem 1 mm. Rozstaw skrajnych osi to 243 mm.
- 3x100 z ustawieniem flat lub z rockeringiem 1 mm i drugim kołem położonym centralnie, w równej odległości od dwóch pozostałych. Rozstaw skrajnych osi to 231 mm.
- 3x100 w ustawieniu flat, z drugim kołem nieco cofniętym dla lepszej stabilności. Rozstaw skrajnych osi to 231 mm.
- 80-64-64-80 z ustawieniem flat lub z rockeringiem 1 mm. Rozstaw skrajnych osi 243 mm. To ustawienie korzysta z H-blocka do grindów (sprzedawanego oddzielnie).
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć innych rozmiarów kół. Można na przykład pokusić się o 3x90 z rockeringiem 1 mm, co da nam zestaw podobny do tego stosowanego w jeździe freestyle slalom na trzech kołach.
Wariant TR to szyna przeznaczona dla butów z montażem Trinity, takich jak rolki od firmy Powerslide lub buty „TR” produkcji IQON.
Wraz z szynami otrzymujemy pełen zestaw potrzebnych części oraz instrukcję, jak ustawić koła w różnych konfiguracjach. Grindblock jest dostępny do zakupu oddzielnie (rozmiar M dla szyn Decode 80 oraz 90, rozmiar L dla Decode 110).
O producencie
Marka IQON, wchodząca w skład oferty firmy Disroyal, to nowy, mocny gracz w sektorze rolek, szyn, kół oraz łożysk. IQON stawia na jakość – wszystkie jej produkty to klasa premium. Jednak to nie wszystko: niemiecka firma nie wahała się wprowadzić rozwiązań, które do tej pory były uznawane za zbyt szalone, aby były opłacalne.
W szynach Decode zlikwidowano wypustki dystansowe („pieski”) między ścianą szyny a łożyskami, umożliwiając dowolne rozmieszczenie osi przez konstruktorów. Pomimo, że z tego powodu szyny nie nadają się do użycia z normalnymi łożyskami, ale wymagają dedykowanych Decode, na rynku nie ma innych, mogących się równać z nimi uniwersalnością. Już najkrótsza wersja umożliwia aż cztery możliwe ustawienia kół, z czego część w setupie flat lub z rockeringiem.
A co powiecie na najbardziej ekologiczne koła na planecie? Oprócz klasycznych, IQON posiada w ofercie koła wykonane z materiałów pochodzących z recyclingu, z domieszką skrobi kukurydzianej! Dodajmy do tego wysokiej jakości rolki do jazdy agresywnej oraz freeskatingu i mamy pełen obraz marki.
Warto też wspomnieć, że za Disroyal stoi nie kto inny jak Matthias Knoll, jeden z twórców firmy Powerslide. Współpracują z nim jedne z największych talentów w środowisku rolkarzy, a pod skrzydła marki IQON przeszedł wieloletni pro-rider USD, Montre Livingston.
Szyny do rolek Iqon TR Decode Pro 80 Combo - Ciemna
Cena nieadekwatna do jakości
Szyny zakupiłem wraz z butami Iqon i niestety zamierzam je zwrócić. Liczba konfiguracji jest niezła, ale szyny są niewygodne w konserwacji i uniemożliwiają użycie standardowych łożysk. Nawet mimo ponownego dokręcenia, klasyczne śruby (bez rockeringu) wykręcały mi się podczas jazdy. O ile zdarzyło mi się to wcześniej przy szynach innych producentów, to nie przy pierwszej jeździe, mocniejszym dokręceniu i to na paru śrubach naraz. Poza tym, w środkowym kole w konfiguracji flat 3x100 śruba nie dokręcała się do końca i lekko wystawała pomimo użycia dobrej jakości kół Undercover z oficjalnymi łożyskami oraz tulejkami.
Otwory na śruby są dość nieprzemyślane. W obu szynach śruby wkręca się po tej samej stronie, tzn. śruby bez rockeringu w lewej rolce wkręca się od wewnętrznej strony stopy, a w prawej rolce od zewnętrznej. Jest to dość niewygodne, szczególnie przy konieczności dokręcania podczas jazdy. Spodziewałbym się takiego rozwiązania w tańszych szynach bez montażu trinity, gdzie obie szyny są identyczne, ale nie w produkcie z wyższej półki. Same śruby z rockeringiem też są dość niewygodne przy wkręcaniu - przypominają śruby np. z szyn Katana. Jak komuś zależy na opcjonalnym rockeringu, to raczej przyjrzałbym się rozwiązaniom typu Combat Rocker.
Wahałem się między oceną 2 a 3, ale ze względu na sporą cenę i wykręcanie się śrubek, daję niższą ocenę.
[+] Spora liczba konfiguracji.
[+] Nie są zbyt ciężkie.
[+] Dobry transfer energii.
[+] Pasują wizualnie do rolek Iqon.
[-] Nieprzemyślane otwory na śruby, po różnych stronach względem stóp.
[-] Śruby bez rockeringu mają tendencję się wykręcać, trzeba naprawdę mocno przykręcać śruby w porównaniu do innych szyn.
[-] Niewygodne śruby z opcjonalnym rockeringiem, których trzeba użyć nawet w niektórych konfiguracjach flat (4x80, symetryczne 3x100).
[-] Spora cena w stosunku do jakości.
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili także
Kup ten produkt taniej w pakiecie
Klienci, którzy kupili ten produkt, kupili także