PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Tulejki w rolkach - 6mm i 8mm.

Tulejki w rolkach - 6mm i 8mm.

Tulejka to część znajdująca się pomiędzy łożyskami w kółku, odpowiedzialna za jego prawidłowe toczenie.

Przykręcając kółka, zaciskamy mocno boczne ścianki szyny na łożyskach co gwarantuje ich stała pozycję i odpowiednie toczenie. Tulejka montowana w kółku, odpowiada za zachowanie optymalnej odległości między łożyskami nawet przy bardzo mocnym dokręcaniu śruby mocującej.

Brak tulejki w kółku powoduje zbyt mocny nacisk łożysk na rdzeń kółka (core, hub), czego efektem są, zwiększające się wraz z dokręceniem śruby mocującej, opory toczenia.

W rolkach stosuje się dwa rozmiary tulejek: 6 i 8mm, które pasują do każdych łożysk przeznaczonych do inline skatingu.

Bez względu na rozmiar (608, 688, 668) i klasę (Abec, ILQ itp) wszystkie łożyska przeznaczone do inline skatingu posiadają tą samą średnicę otworu na śrubę: 8mm.

W zależności od średnicy śrub mocujących kółka w szynie stosuję się tulejki 6 lub 8 milimetrowe.

Tulejki 8mm montowane są swobodnie pomiędzy łożyskami. Śruba mocująca przechodzi bezpośrednio przez otwór w łożysku, a następnie przez tulejkę.

Tulejki 6mm posiadają specjalne wypustki wkładane w łożyska, które zmniejszają średnicę ich otworu z 8 na 6mm. Śruba mocująca w tym przypadku przechodzi przez całą długość tulejki.

Jeszcze raz podkreślamy, że wszystkie łożyska posiadają taką samą średnicę otworu na śrubę, a przed zakupem nowych tulejek należy sprawdzić rozmiar śruby mocującej kółka. Jeśli oryginalnie w rolkach montowane były tulejki 6mm to do zakupionych łożysk należy dokupić nowe 6mm tulejki lub jeśli stan na to pozwala, skorzystać z oryginalnych części.

UWAGA: Nie trzeba mierzyć średnicy tulejki aby ocenić jej rozmiar: tulejki swobodne montowane między łożyskami mają zawsze 8mm, a tulejki z wypustkami wkładanymi w łożysko to tulejki o średnicy 6mm.

Przy zakupie tulejek należy zwrócić uwagę na konstrukcję rdzenia kółka. Większość kółek na rynku przystosowana jest do montażu tulejek 8mm z kołnierzem, który ułatwia jej wycentrowanie podczas montażu w szynie. Istnieją jednak modele, których rdzeń jest w stanie pomieścić jedynie tulejki bez kołnierza.

Szerokość rdzeni w kółkach jest w większości przypadków taka sama. Różnice w szerokości przy zastosowaniu standardowych tulejek są niewyczuwalne przy normalnej jeździe.

Z czasem warto zwrócić uwagę na stan tulejek, które mogą się wycierać podczas jazdy zmniejszając tym samym swoją szerokość - co powoduje mocniejsze zaciśniecie się łożysk na rdzeniu kółka i zwiększenie jego oporów toczenia.

Profesjonalni rolkarze, którzy chcą wykorzystać maksymalny potencjał swoich kółek i łożysk, korzystają z dedykowanych do danego modelu kółek tulejek. Ich szerokość jest dokładnie taka sama (z dokładnością do 0,01cm) jak szerokość rdzenia w kółku.

Wymiana łożysk powinna iść w parze z wymianą tulejek w celu maksymalnego wykorzystania potencjału nowego sprzętu.