Zapisz się do newslettera aby otrzymać 5% rabatu FORMULARZ
PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Pierwsze rolki agresywne

Pierwsze rolki agresywne

Nie takie straszne te rolki agresywne.

Jeżeli trafiliście tutaj poszukując informacji na temat wyboru pierwszych rolek do jazdy agresywnej, macie już najprawdopodobniej pewne pojęcie na temat tego sportu. Wiedza może być jednak niepełna, a więc – zacznijmy może od podstaw. Jeżeli jesteście już obyci i szukacie po prostu rekomendacji co do sprzętu - możecie bez obaw pominąć tę sekcję i przejść do opisów modeli rolek.

Jazda agresywna, potocznie nazywana jazdą wyczynową, to najprościej mówiąc, wykorzystywanie zurbanizowanej architektury miasta lub specjalnie przygotowanych do tego miejsc (skateparki, skateplazy) do wykonywania akrobacji, trików czy skoków. Jeżeli zapytamy rolkarzy aggressive, czym jest dla nich ten sport, to najpewniej wielu z nich zgodzi się z poniższym twierdzeniem: jazda na rolkach agresywnych to przede wszystkim wolność i przełamywanie swoich barier.

Tutaj nie ma trenera, pracy zespołowej czy ustalonych z góry zasad – masz pomysł na własny trik i dążysz do jego opanowania/wykonania. Swoboda podejścia do spędzania czasu oraz poniekąd budowanie swojej własnej „rolkowej tożsamości” to wielkie zalety tej odmiany jazdy na rolkach. Dlatego jazda agresywna przyciąga coraz więcej osób znudzonych ramami związanymi ze „zwykłą”, rekreacyjną jazdą na rolkach.

Rolki do jazdy agresywnej to sprzęt posiadający szereg cech, które odróżniają je dość znacząco od innych rodzajów rolek. Podstawową różnicą jest sam but – zazwyczaj znacznie twardszy od tego, co spotykamy w innych rolkach; mocniejszy, z pełną stabilizacją kostki. Cholewki są nieco niższe, umożliwiając większy zakres ruchu nad kostką, często wyposażone w głębokie wycięcie V-cut w celu zwiększenia możliwości wychylenia stawu skokowego w tył. Rolki do jazdy agresywnej w większości przypadków będą także nieco cięższe od innych – wynika to z dodatkowych elementów umożliwiających wykonywanie trików. Pod butem znajduje się płaska powierzchnia, umiejscowiona po obu stronach szyny, nazywana soulplate* to głównie na niej wykonujemy grindy – czyli triki polegające na ślizganiu się po murkach czy rurkach.

*to taka gra słów: "soul" czyli "dusza", zamiast "sole" czyli "podeszwa"; "plate" oznacza natomiast "płyta", nie talerz!

Dużą zaletą rolek agresywnych jest ich obniżony środek ciężkości – szyny, jak i kółka w typowej rolce do jazdy agresywnej będą znacznie niższe i mniejsze, ułatwiając kontrolę nad rolkami czy lądowanie skoków z dużej wysokości. Szyny posiadają także specjalne wcięcie pomiędzy drugim a trzecim kołem (w rolkach z czterema kołami) – nazywamy je groove (niekiedy wymiennie używane jest słowo H-block, ale to dłuższa historia) i służy do ślizgania się po przeszkodach, podobnie jak soulplate. Są także szyny typu „freestyle” (nie mylić z tymi używanymi w freestyle slalom), które mają miejsce tylko na dwa koła, a cała powierzchnia pomiędzy nimi służy do grindowania.

Nawiązując jeszcze do skoków - większość rolek tego typu posiada wkładkę tłumiącą energię kinetyczną, umiejscowioną pod piętą. To tak zwany shock absorber, czyli najprościej mówiąc, kawałek sprężystego tworzywa w kształcie klinu. Sprawia, że lądowania skoków są mniej dotkliwe dla naszych pięt.

Podsumowując: rolkarz, który przesiada się z rolek fitnessowych na rolki agresywne, odczuje sporą różnicę – same rolki będą wolniejsze, cięższe, jednak znacznie bardziej stabilne. Trzeba także brać poprawkę na szeroki, umiejscowiony nisko nad ziemią soulplate który sprawia, że rolek do jazdy agresywnej nie możemy wychylać tak bardzo w bok przy skręcaniu, jak innych rodzajów. Zawadzenie jego krawędzią o podłoże może skutkować upadkiem, więc trzeba „przestawić się” na inną technikę jazdy i więcej pracować przekładanką. To jest o tyle łatwe, że w rolkach agresywnych jesteśmy tylko nieco wyżej od ziemi niż w normalnym obuwiu, więc wykonywanie manewrów nie sprawia większych trudności.

Pierwsze rolki agresywne

Wybór swoich pierwszych rolek agresywnych może wydawać się niełatwym zadaniem. Dostępnych marek i modeli jest wiele, a ogrom możliwości ich konfiguracji dodatkowo komplikuje sprawę. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie trzech obecnie dostępnych modeli, które ze względu na swoje cechy są idealnym sprzętem na start przygody z jazdą agresywną.

Abyśmy się dobrze zrozumieli — istnieją także inne rolki warte polecenia, jest ich nawet sporo, jednak w wyborze zaważyły cechy takie jak dostępność, łatwość serwisowania (w tym dostępność części zamiennych), niezawodność, czy rolki można po prostu wyciągnąć z pudełka i zacząć jeździć oraz to, na ile dostosowany do potrzeb początkujących jest taki zestaw. Z tego powodu nie rekomendujemy tu rolek w wersji boot only, do których trzeba dokupić „podwozie” i złożyć je samemu, tudzież np. pro modeli z szynami stworzonymi do ustawienia antirocker, w których ustawianie kół flat jest albo niemożliwe, albo nie ma sensu. Oto trzy pewniaki na start:

USD Sway

Na pierwszy ogień idzie stosunkowo najmłodsza konstrukcja w zestawieniu. Pomimo że model Sway jest dostępny na rynku od kilku lat, producent stosunkowo niedawno wyposażył go w odświeżoną skorupę. Jest ona solidna i obszerna, a w połączeniu z grubym linerem daje nam wysoki komfort dopasowania do praktycznie każdego rodzaju stopy. Uniesiona pozycja pięty w rolce wymusza niejako przyjęcie prawidłowej postawy podczas jazdy oraz ułatwia wykonywanie trików.

Sway, jak na rolki agresywne, to stosunkowo sztywna konstrukcja – to charakterystyka, którą docenią początkujący, zwłaszcza przy nauce skoków. Świetnie spisujący się standardowy system sznurowania oraz plastikowa klamra na cholewce zapewnią optymalne wsparcie kostki i trzymanie stopy, a naprawdę ogromny soulplate znacząco ułatwi nam pierwsze próby grindów.

USD Sway

Dużą zaletą jest także możliwość łatwej wymiany zużytych elementów dzięki dobrej ich dostępności, a także fakt, iż Sway posiadają w komplecie sprawdzoną przez tysiące rolkarzy szynę Kizer Fluid w ustawieniu flat — czyli z 4 kółkami tej samej wielkości. Dzięki tej konfiguracji kół nasze rolki będą znacznie bardziej zwrotne, a sama jazda nieporównywalnie bardziej dynamiczna, niż na modelach z dwoma kołami w szynie. Pamiętajmy, że zwłaszcza dla osób zaczynających przygodę z rolkami od zera (lub niemal od zera) podstawą jest opanowanie płynnej jazdy oraz odpowiedniego stopnia kontroli nad rolkami.

Ciekawostką w przypadku USD Sway jest nawiązanie do kultowych, obecnie nieprodukowanych już rolek USD Classic Throne. Kształt skorupy jest bliźniaczo podobny do tamtego modelu, zachowując jego kluczową zaletę – ergonomię. Jednocześnie, wprowadzając jednoczęściowy soulplate – model Sway poprawił wszystkie błędy swojego poprzednika. USD Sway nawiązuje do klasycznych konstrukcji stosowanych w jeździe agresywnej od dekad, ma swój specyficzny charakter i jest w istocie czymś więcej, niżeli tylko „modelem budżetowym” – właśnie dlatego stały się one wyborem wielu weteranów jazdy agresywnej, a nawet kilku zawodników o statusie Pro. Co tu dużo mówić – to naprawdę dobre rolki, które polecamy zwłaszcza osobom z szerszymi stopami i wysokim podbiciem.

USD Aeon 60

Kolejna propozycja od marki USD to innowacyjne rolki oparte na konstrukcji unibody – gdzie skorupa tworzy wraz z szyną jeden, nierozłączny element. Największą zaletą takiego rozwiązania jest oczywiście minimalna waga – rolki USD Aeon są jednymi z najlżejszych rolek do jazdy agresywnej na rynku, ułatwiając tym samym przejście z lekkich, fitnessowych rolek. Rozwiązanie unibody to także całkowity brak śrub, podkładek i innych elementów do montażu szyny czy soulplate, które są narażone na szybkie zużycie w początkowych fazach nauki. Warto także wspomnieć o lepszym przełożeniu siły odepchnięcia na koła, co sprawia, że łatwiej jest się rozpędzić.

Rolki USD Aeon posiadają konstrukcję, w której pięta jest ułożona nieco bardziej na płasko (nadal nie całkowicie płasko, ze względu na shock absorber w kształcie klina), w porównaniu z dwoma innymi modelami tutaj przedstawionymi. Jest to głównie kwestia preferencji, jednak nie ma co ukrywać – bardziej uniesiona pozycja pięty powoduje, że samoistnie przyjmujemy optymalną, pochyloną pozycję do jazdy. Wybierając Aeon, należy mieć z tyłu głowy myśl, że rolki to nie trampki i jeżdżąc, powinniśmy ugiąć kolana oraz pochylić sylwetkę nieco do przodu.

USD Aeon 60

Kluczowym czynnikiem powodującym, iż wielu rolkarzy agresywnych przesiada się na Aeony jest fakt, że to obecnie to jeden z najbardziej przyjaznych, gotowych do jazdy od razu po wyjęciu z pudełka, modeli z ustawieniem flat (4 koła tej samej wielkości w szynie). Mało tego, ze względu na brak ograniczeń konstrukcyjnych związanych z koniecznością umiejscowienia śrub do montażu szyny, pierwsze i drugie, jak i trzecie oraz czwarte koło mogą być bliżej siebie, zostawiając więcej miejsca pośrodku, co przekłada się na szerszy groove. Nawet mało wprawiony w jeździe amator będzie mógł spokojnie „grindować” bez większych problemów, wyrabiając poprawny styl oraz unikając błędów, które często wystepują przy uczeniu się trików na szynie z jedynie dwoma kołami.

USD Aeon jest modelem dostępnym w kilku wariantach, jednakże ten najbardziej „agresywny” to Aeon 60, który polecamy początkującym. Wersje z większymi kołami są przeznaczone dla bardziej doświadczonych użytkowników, którym nie przeszkadza zwiększona wysokość szyny lub chcą wychodzić po za ramy klasycznej jazdy agresywnej i łączyć ją z jazdą miejską. Warto także wspomnieć, że rolki Aeon są dostępne w małym rozmiarze skorupy, w sam raz dla dorosłych z mniejszymi stopami oraz nieco starszych dzieci: EU36-EU38. Sam but to raczej punkt pośredni między szerokim a wąskim typem – choć ze względu na stosunkowo mocno otwartą od góry skorupę, nada się także dla rolkarzy z wysokim podbiciem.

Na koniec, warto rozwiać wątpliwości związane z eksploatacją – owszem, gdy soulplate oraz szyna ulegną zużyciu, nie ma możliwości ich wymiany, jednak można zakupić oddzielnie samą skorupę (bez cholewki, linera, drobniejszych części, kół), co jest całkiem niezłym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że taki zakup wychodzi cenowo podobnie do noweg kompletu szyn oraz soulplate w innych rolkach.

Roces M12 Lo

To flagowy model marki Roces, który można określić mianem „żywej skamieliny”. Rolki Majestic 12 były jednym z pierwszych modeli stworzonych do jazdy aggressive i do dziś cieszą niesłabnącą popularnością. Naturalnie, z biegiem lat przeszły sporą ewolucję, tak aby lepiej sprostać wymogom rozwijającego się sportu. Niezmieniony pozostał jednak jeden kluczowy element — unikalny kształt skorupy zapewniający maksymalny komfort i dopasowanie. Ten but już zapisał się w historii, "przeżył" swoich największych konkurentów i nie zanosi się, aby prędko zniknął z rynku.

Podniesiona pozycja pięty, wywodząca się z doświadczenia firmy w konstrukcji łyżew, ułatwia utrzymanie stopy w optymalnej pozycji, a zwiększona elastyczność samej skorupy przydaje się w nauce grindowania. Większość edycji tego modelu wyposażona jest w szyny w ustawieniu antirocker – czyli ze środkowymi kołami o małej średnicy i dużej twardości, co ma na celu dalsze ułatwienie wykonywania tychże trików.

Sama jazda na ustawieniu antirocker jest jednak nieco mniej komfortowa, ze względu na trudniejsze wykonywanie skrętów na jedynie dwóch kołach w rolce dotykających podłoża. Dlatego, dla osób całkowicie początkujących, polecamy zakup dodatkowych czterech kół do zestawu i zastąpienie nimi środkowych antirocker’ów, przynajmniej do czasu opanowania prawidłowej techniki jazdy. Jest to dobre rozwiązanie tym bardziej, że szyna w M12 Lo to konstrukcja mająca rodowód w szynie nieistniejącej już marki Valo – która to była przez wielu rolkarzy wysoko ceniona jako sprzęt do jazdy w ustawieniu flat. Zakup dodatkowych kół nie jest jednak absolutnie konieczny - rolkarze, którzy już mają pewne doświadczenie w jeździe, powinni sobie poradzić bez większych trudności na rolkach takich, jakimi wypuściła je fabryka.

Roces M12 Lo

Rolki M12 to przede wszystkim duża wytrzymałość – trwały i twardy soulplate oraz odporna na uderzenia klamra Memory Buckle, która raz ustawiona pozostaje na swoim miejscu bez konieczności ciągłego dopasowywania, posłużą naprawdę długo. W ciągu ostatnich lat, M12 przeżywają swego rodzaju renesans – rolkarze aggressive, po zachłyśnięciu się nowinkami technicznymi, w tym modelami wykonanymi z carbonu, zatęsknili za prostotą i niezawodnością tego modelu. Bez względu na stopień zaawansowania w jeździe, docenicie ergonomię i dużą odporność na zużycie tych rolek. Podobnie jak USD Aeon, model Roces M12 jest oferowany w małych rozmiarach dla dzieci (EU 36-38).

Warto wspomnieć o dwóch aspektach – M12 to model uznawany za rolki raczej wąskie. To dlatego, że Roces mieli na celu zapewnienie jak najlepszego dopasowania do stopy i uzyskania najepszej możliwej kontroli nad rolkami – ta sama skorupa była używana w wielu innych modelach rolek, a nawet łyżew, produkowanych przez firmę. Druga sprawa to wersje tej rolki: jest dostępna bardziej zmodernizowana M12 Lo (omówiona tutaj), oraz ciągle można dostać model oznaczony M12 UFS. Ten drugi model to starsza, nieco uboższa wersja która cechuje się wyższą cholewką, innym (tańszym) butem wewnętrznym oraz dużo prostszą szyną.

Pierwsze rolki agresywne - co (i jak) wybrać?

Wybór rolek do jazdy agresywnej (jak każdych), to przede wszystkim określenie swoich wymagań oraz upodobań. Jak jednak mamy wiedzieć, jakie są nasze preferencje, jeżeli jeszcze nigdy nie jeździliśmy na rolkach tego typu?

Jeżeli mamy już doświadczenie w jeździe na innych rolkach, to warto się zastanowić, co nam w nich odpowiadało, a co nie. Czy lubimy uniesioną pozycję pięty, czy wolimy ją mieć nieco bardziej na płasko? Czy wolimy nieco twardszy but, czy bardziej elastyczny? Czy waga rolek jest dla nas bardzo istotna?

Nawet jeżeli nie potraficie jednoznacznie odpowiedzieć na te pytania, to wybierając jeden z wyżej wymienionych modeli macie gwarancję jednej rzeczy: na pewno sięgacie po sprzęt sprawdzony, dobrej jakości, który nie zrazi Was do jazdy agresywnej ze względu na np. kiepskie wykonanie.

No i oczywiście – mierzyć!

Ogólny klucz to: USD Sway na szeroką stopę, USD Aeon na przeciętną, Roces M12 na wąską. Jednak wiadomo, że szerokość stopy może być różnie rozumiana przez każdego użytkownika, rolki różnią się kształtem etc. – dlatego, najlepiej przekonać się na własnej skórze, co nam będzie lepiej pasować. Jeżeli akurat nie możecie się wybrać do jednego z naszych sklepów i macie wątpliwości, piszcie na nasz adres mailowy info@bladeville.com- na pewno doradzimy. Pomocne będzie podanie w jakich rolkach dotychczas jeździliście i jakie były wasze odczucia w stosunku do ich dopasowania.