PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Jaki jest najlepszy kask na rolki oraz jaki rozmiar wybrać?

Jaki jest najlepszy kask na rolki oraz jaki rozmiar wybrać?

W Polsce coraz więcej osób używa kasku (co jest niewątpliwie dobrą wiadomością!), jednak wciąż za mało. Niegdyś kaski były kojarzone z dziećmi i wielkim, niewygodnym dzbanem na głowie. Na szczęście, ten stereotyp już obumarł. Na ulicach coraz częściej spotykamy rolkarzy, o różnym poziomie umiejętności i wieku, chroniących głowę. Postanowiliśmy rozwiać wątpliwości dotyczące kasków i odpowiedzieliśmy na najczęściej zadawane przez klientów pytania. Zapraszamy do lektury!

Kask składa się z:

  • pianki EPS lub styropianu
  • zewnętrznej skorupy, wykonanej z tworzyw sztucznych
  • wewnętrznych gąbek, rzadziej pianki
  • materiałowych pasków biegnących po bokach zapinanych pod szyją
  • w zależności od modelu kasku pokrętło na potylicy, pozwalające na dokładniejsze dopasowanie rozmiaru

Jak działa kask?

Najważniejszym elementem jest pianka EPS, odpowiadająca za tłumienie impetu uderzenia. Podczas uderzenia „poduszeczki” składające się na piankę, zgniatają się, absorbując i rozkładając siły. Kaski są jednorazowe, gdyż pianka/ styropian nie odbudowuje się. Dlatego należy wymieniać kask po każdym zderzeniu, nawet jeśli gołym okiem nie jesteśmy w stanie zaobserwować zmian.

Jak dobrać kask?

Kaski
Przede wszystkim warto zastanowić się, jak będziemy jeździć. W kaskach na rolki wyróżniamy dwa główne rodzaje, tzw. orzeszek i typ rowerowy. Pierwszy jest najpopularniejszy wśród rolkarzy i deskorolkarzy. Główną cechą jest ochrona największej powierzchni głowy. Idealny kask nie tylko, dla osób szalejących po skateparku i mieście, ale i wszystkich osób, które dopiero zaczynają przygodę ze sportem. Kask typu rowerowego jest wybierany głównie przez osoby jeżdżące jazdę szybką oraz fitness. Kluczową różnicą jest aerodynamiczny kształt skorupy oraz większe otwory.
Dobór rozmiaru i szczegóły w dalszej części artykułu.

Czy kaski rowerowe i narciarskie nadają się na rolki?

Kaski narciarskie na pierwszy rzut oka są podobne do rolkowych orzeszków. W praktyce różnią się jednak kilkoma aspektami. Przede wszystkim kask narciarski przeznaczony jest dla niskich temperatur i dużej wilgotności z małą liczbą otworów wentylacyjnych, co oznacza że na rolkach będzie nam gorąco.

Kaski rowerowe występują w wielu odmianach, między innymi jako kask szosowy, czy MTB. Pierwszy ma aerodynamiczny kształt z kilkunastoma otworami wentylacyjnymi i odkrytą potylicę w porównaniu do rolkowego orzeszka. W praktyce będzie przewiewniejszy, ale mniej zabezpieczający tył głowy. Kaski MTB podobnie jak szosowe mają wiele wlotów powietrza i dodatkowy daszek z przodu, którego celem jest ochrona przed wystającymi gałęziami. Te kaski mają w różnym stopniu zabudowaną potylicę w zależności od konkretnego modelu. Pewnie niewiele osób się nad tym zastanawiało, ale w większości wypadków rowerowych człowiek leci do przodu, w przeciwieństwie do rolek, gdzie zazwyczaj rolkarz upada do tyłu (stąd różnica w budowie).

Szukając alternatywy dla dobrej wentylacji i ochrony potylicy, firma Powerslide stworzyła serię kasków ELITE, które cechują się zabudowaną potylicą i aż 21 otworami, zapewniając komfort jazdy w wysokich temperaturach.

Powerslide - Elite

Reasumując, zalecamy kaski przeznaczone do jazdy na rolkach, ze względu na ich właściwości ochronne.

Jaki rozmiar?
Każdy kask posiada rozmiar, podany w centymetrach, odpowiadający obwodowi głowy. Odwód głowy powinno się mierzyć 1 centymetr nad brwiami, tak aby taśma była poziomo/równolegle do podłoża.

Rozmiar

Nie zapominajmy, że wszystkie kaski o spełniającej liczbie cm nie będą na nas pasowały. Każda z kolekcji jest nieco inna. Jedna będzie zawierała kaski bardziej owalne, druga okrągłe, trzecia głębsze itp. Momentem decydującym o poprawnie dobranym rozmiarze jest założenie go.

W naszym sklepie istnieje możliwość zwrotu kasku (14 dni) lub zamówienie i przymierzenie w jednym z naszych sklepów stacjonarnych: Gdańsku, Katowicach i Warszawie (https://bladeville.pl/kontakt).

Jak powinien leżeć kask?

  • wchodzić z lekkim oporem na głowę
  • trzymać się nieruchomo, kiedy poruszamy głową na boki i przód tył
  • zakrywać połowę czoła, nie zakrywać brwi
  • paski powinny być zapięte pod szyją, tak aby między pasek a podbródek mieściły się dwa palce
  • kask zawsze musi być zapięty!

Zbędny luz będzie powodował spadanie kasku na oczy lub przesunięcie się podczas uderzenia, a w efekcie niewystarczającą ochronę. Z kolei za ciasny kask już po kilkunastu minutach będzie powodował ból głowy.

UWAGA! Nawet najdroższy kask z kilkoma certyfikatami nie będzie spełniał funkcji ochronnej, jeśli będzie źle dopasowany lub rozpięty.

 Kask