PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?

Porcja porad jak dopasować rolki.

Każdy początkujący, ale jak doświadczenie uczy - także niejeden wieloletni rolkarz przy zakupie nowego sprzętu zadaje sobie pytania:

 • Jak wybrać odpowiedni rozmiar?
 • Czym się kierować?
 • Co wziąć pod uwagę?

Wielu zdaje się na doświadczenie sprzedawcy. Nie jest to podejście pozbawione zasadności, jednak należy pamiętać, że sklep sklepowi nierówny i niekoniecznie osoba, która nam porad udziela, ma odpowiednie podstawy teoretyczne i praktyczne by to robić.

Dlatego, na te i kilka innych pytań w tym temacie postaramy się odpowiedzieć z wykorzystaniem naszego wieloletniego doświadczenia – zarówno praktycznego jak i teoretycznego. Tak, abyście po lekturze mieli w głowie wiedzę, która pozwoli na zakup rolek dobrze dobranych, sprawiających radość z jazdy.

Zanim przejdziemy do sedna sprawy, musimy obalić pewien mit, który niestety po dziś dzień krąży po różnego rodzaju forach internetowych i co gorsze nadal wykorzystywany jest przez osoby doradzające w zakupie sprzętu rolkowego.

NIGDY I W ŻADNYM WYPADKU NIE KUPUJEMY ROLEK ZA DUŻYCH!

Rolki podobnie jak np. buty narciarskie czy snowboardowe są elementem, który odpowiedzialny jest za transfer energii oraz kontrolę, co później przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Źle dobrany rozmiar jest równoznaczny ze złym położeniem stopy w rolce.

Większość rolek znanych marek, dostępnych na rynku posiada anatomiczną budowę buta wewnętrznego. Oznacza to, że konstrukcja wewnętrznej wkładki jest dopasowana do kształtu stopy i posiada szereg rozwiązań wpływających na jej poprawne ułożenie oraz trzymanie podczas jazdy.

Zakup rolek w nieodpowiednim rozmiarze powoduje nienaturalne ułożenie stopy, która pod wpływem złego trzymania przesuwa się w bucie powodując dyskomfort, brak kontroli podczas jazdy oraz niszczenie wewnętrznej części rolki – sytuacja analogiczna do chodzenia w za dużych lub rozsznurowanych butach. Dlatego też, dla dzieci produkuje się rolki regulowane, a rolki specjalistyczne dostępne są również w bardzo małych rozmiarach. Zakup rolek „na zapas” nie jest wcale oszczędnością. Rolki za duże dużo szybciej ulegają zniszczeniu i mogą prowadzić do poważnych kontuzji.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar rolek?

Kilka lat doświadczeń w sprzedaży rolek zarówno w sklepie stacjonarnym jak poprzez stronę www pokazało, że najczęściej jedyną opcją dobrania prawidłowo rozmiaru jest odpowiednie przymierzenie rolek. Istnieją co prawda przypadki, gdy wiele można zrobić dla klienta na odległość, np. mierzyć rozmiary wkładek i porównywać z przesłanymi przez niego wymiarami stopy. Nie daje to jednak gwarancji skuteczności takiej jak przymiarki. Te trzeba jednak zrobić dobrze! 

Prawidłowy sposób mierzenia rolek:

 1. Zawsze mierzyć dwie rolki. Stojąc tylko w jednej rolce, cały ciężar ciała przenoszony jest na nogę bez rolki, powodując tym samym nienaturalne ułożenie stopy w rolce.
 2. Zawsze mierzyć rolki dokładnie zapięte i zasznurowane. Wszystkie elementy takie jak klamry, sznurowadła oraz rzepy odpowiedzialne są za dopasowanie rolki do kształtów stopy. Tylko przy odpowiednim zapięciu rolek nasza stopa zostanie ułożona w prawidłowej pozycji i miejscu. Niezapięte rolki mogą wydawać się dobre, a po zapięciu i ułożeniu stopy na swoim miejscu, rolka może okazać się okazać nawet o cały rozmiar za duża!
 3. Po założeniu obu rolek i odpowiednim ich zapięciu, należy ustawić się w takiej pozycji jak podczas jazdy tzn:
 • kolana lekko ugięte (obniżony środek ciężkości)
 • staw skokowy zgięty do przodu (pięta cofnięta)
 • jeśli w takiej pozycji pięta nie odrywa się od spodu rolki (ani na 1 mm!), a przy wyprostowanych palcach czujemy zarówno tył i przód wkładki – mamy pewność że rozmiar rolki został odpowiednio dobrany.

Oczywiście, wiele osób zadaje sobie teraz pytanie – jak przymierzyć rolki kupując je w sklepie internetowym. Na początku należy zaznaczyć, że bez względu na to w jakim sklepie internetowym kupujemy, polskie prawo gwarantuje nam 14 dni (od daty otrzymania towaru) na zwrot lub wymianę nieużywanego towaru bez podania przyczyny. Jest to czas, który jest wystarczający na dokładne przymierzenie rolek.

Większość profesjonalnych sklepów udostępnia również tzw. „tabelki rozmiarów”, które zawierają dane dotyczące długość wkładki w rolce odpowiadające poszczególnym rozmiarom. Jest to bardzo przydatne podczas wyboru rozmiaru przez internet jednak musimy pamiętać o tym, że producent lub obsługa sklepu mogli zmierzyć długość wkładki w nieco inny sposób niż my.

Różnica w położeniu „linijki” lub wybranie innych punktów skrajnych powoduje różnice w przedziale 1-4mm, które mogą być znaczące przy odpowiednim dobraniu rozmiaru. Warto tutaj również zaznaczyć, że jeśli nasza zmierzona długość stopy wypada pomiędzy dwoma rozmiarami w tabeli podanej na stronie, zawsze lepiej jest kupić mniejszy rozmiar. Rolka o kilka milimetrów za duża początkowo będzie wydawać się wygodniejsza, ale z czasem się rozbije i zaczną pojawiać się problemy jak przy wyborze rozmiaru „na zapas”. W przypadku wyboru rozmiaru mniejszego, jeśli okaże się on za mały i podczas dłuższej przymiarki nie będzie odczuwalna poprawa komfortu, będziemy mieli 100% pewność że to rozmiar większy będzie dla nas odpowiedni. Wybór granicznego rozmiaru jest bardzo ważny w przypadku rolek o budowie Hardboot (ze skorupą) o czym przeczytacie poniżej.

Znając już sposób na prawidłowe przymierzenie rolki oraz wykluczając opcję kupowania „na zapas” możemy poruszyć ostatnie ważne zagadnienie, wpływające na dobór odpowiedniego rozmiaru: Budowa i konstrukcja rolki.

Konstrukcje rolek dostępnych na rynku możemy podzielić na:

 • Hardboot z wyciąganym linerem
 • Softboot bez linera
 • Softboot z linerem
 • Rolki karbonowe i pochodne bez linera

Zaczniemy od najbardziej skomplikowanego zagadnienia jakim jest dobór rozmiary w przypadku rolek typu Hardboot z wyciąganym linerem.

Konstrukcja buta rolki typu Hardboot opiera się na twardej skorupie (plastik/kompozyt z różnymi domieszkami), w której osadzona jest but wewnętrzny – liner. Analogicznie jak w przypadku butów narciarskich, forma buta zewnętrznego (shell) produkowana jest co 2 lub nawet 3 rozmiary. Oznacza to że dla dwóch rozmiarów rolek, mamy jeden rozmiar shella i dwa różne rozmiary wkładki wewnętrznej (linera) np.:

Rozmiary 40 oraz 41 rolek Seba FR 1 posiadają tą samą długość konstrukcji buta, ale różny rozmiar wkładek.

Informacja o tym, jakie wielkości shella odpowiadają jakim rozmiarom wkładek jest bardzo istotna szczególnie dla osób wahających się pomiędzy wyborem granicznych rozmiarów. Np te same rolki, Seba FR 1 dla rozmiarów 45, 46 oraz 47 posiadają tą sama wielkość shella. W przypadku wyboru rozmiaru pomiędzy 44 a 45 w tym modelu wybieramy tak naprawdę pomiędzy:

 • konstrukcja rolki 44 z wkładką 44
 • konstrukcja rolki 47 z wkładką 45

Większy shell, to większa waga oraz więcej luzu pomiędzy wkładką a konstrukcją buta (gorsze trzymanie stopy). Warto podkreślić, że rolki o konstrukcji Hardboot podlegają największemu rozbiciu ze wszystkich wyżej wymienionych grup. Wkładki wewnętrzne potrafią się rozbić nawet do 5mm, szczególnie w przypadku gdy wybieramy np. rozmiar 43 z modelu Seba FR 1, który posiada skorupę o rozmiarze 44.

Rolki o konstrukcji typu Softboot z wyciąganym i bez wyciąganego linera można przyporządkować do jednej grupy. Modele tego typu oparte są na mocnym szkielecie zapewniającym sztywność dolnej części rolki (mocowanie szyny) oraz stawu skokowego (cuff/cholewka). Pozostała cześć konstrukcji wykonana jest z miękkich materiałów, które po dokładnym zapięciu i zasznurowaniu rolki idealnie dopasowują się do kształtu stopy.

Tego typu konstrukcja znacznie zmniejsza wagę rolki, zwiększa komfort jazdy oraz zapewnia lepsze chłodzenie. Jest niestety również mniej odporna na uderzenia i gorzej chroni stopy. W przypadku rolek typu softboot bardzo ważne jest dopasowanie rozmiaru „na styk”. Podczas pierwszego mierzenia, rolki tego typu mogą uciskać stopę z góry lub z boku. Związane jest to z brakiem uformowania materiałów zewnętrznych, które po krótkim czasie układają się idealnie do kształtu stopy.

Dobrej klasy modele rolek typu softboot już po 10-15 minutach, przy odpowiednim dobraniu rozmiaru na długość oraz prawidłowym zapięciu, zaczną się formować dając tym samym możliwość oceny czy dany model będzie nam odpowiadał. Również i w tej grupie rolek, występuję zjawisko „rozbijania się” - nie jest ono tak znaczące jak w przypadku rolek o konstrukcji Hardboot, ale może wynosić od 1 do 3mm.

W przypadku rolek z wyciąganym linerem istnieje dodatkowa możliwość przymiarki samego buta wewnętrznego co może znacznie ułatwić wybór odpowiedniego rozmiaru. Rolki bez linera po odpowiednim dopasowaniu gwarantują wysokim komfort i kontrolę jazdy.

Ostatnią grupą są rolki karbonowe (lub wykonane z innego materiału, ale o tej samej konstrukcji) bez wyciąganego linera. Jest to konstrukcja wykorzystywana w modelach specjalistycznych do jazdy szybkiej, slalomu, jazdy agresywnej czy freeride'u. Charakteryzują się one przede wszystkim bardzo niską wagą, duża sztywnością i idealnym dopasowaniem – wszystko to przekłada się na zwiększoną kontrolę podczas jazdy. Rolki tego typu mają najmniejszą tolerancję na formowanie się i rozbijanie ze względu na bardzo cienką warstwę materiałów wewnętrznych w bucie.

Rozmiar w tego typu rolkach również dobieramy „na styk” jednak biorąc pod uwagę fakt iż ich kształt i dopasowanie nie ulegnie znaczącej zmianie. W przypadku niektórych rolek z karbonu istnieje również możliwość termoformowania, jednakże nie jest to czynnik, który powinien być brany pod uwagę jako decydujący podczas doboru rozmiaru.

Jako podsumowanie musimy wyraźnie podkreślić, że niestety nie każdy model rolki będzie każdemu odpowiadał. Budowa anatomiczna stóp i ścięgien Achillesa, wysokość podbicia, kształt pięty i wiele innych czynników wpływa na to czy dany model rolki będzie dla nas komfortowy i spełni nasze oczekiwania. Niestety czasem i idealnie dobrany rozmiar rolki może okazać się dla nas nie odpowiedni, dlatego w przypadku zakupów stacjonarnych polecamy zawsze przymierzyć przynajmniej dwa modele rolek lub jeden model w dwóch rozmiarach. Natomiast w przypadku zakupów online prosimy pamiętać o przysługującym prawu dającym możliwość zwrotu lub wymiany towaru do 10 dni bez podania przyczyny.

Minimalnie za małe rolki mogą się rozbić i dalej spełniać swoją funkcję. Rolki, które przy zakupie są minimalnie za duże z czasem i tak rozbiją się i mogą okazać się nawet o rozmiar za duże, co wpłynie negatywnie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Życzymy udanych zakupów!