admin 06.02.2014

   Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek? Ilość wyświetleń: 7375

   Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek?

   Jest to standard określający tolerancję produkcji łożysk kulkowych – tolerancję pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym pierścieniem w łożysku.

   Istnieje pięć klas tolerancji: 1, 3, 5, 7 oraz 9 (każda inna to zwykły chwyt marketingowy). Im wyższa klasa tym większa precyzja, efektywność oraz możliwości dotyczące maksymalnej prędkości. Nie mniej jednak standard ten nie określa rodzaju smaru, ilość kulek, materiałów z którego zostały wykonane elementy łożyska czy też gładkości powierzchni stykowych – dlatego też wyższy standard nie oznacza szybszego łożyska.

   Standard ABEC określa wiele parametrów łożyska. Jedną z nich jest mimośrodowość czyli okrągłość na torze w pierścieniu wewnętrznym. Wartości określające maksymalny dopuszczalny mimośród:

   • ABEC 1: 0.0075mm
   • ABEC 3: 0.0050mm
   • ABEC 5: 0.0035mm
   • ABEC 7: 0.0025mm
   • ABEC 9: 0.0012mm

   Jak widać powyższe wartości są bardzo niskie. Im wyższa klasa ABEC tym tolerancja jest mniejsza - osiągnięcie niższej tolerancji wymaga dłuższej i bardziej precyzyjnej pracy maszyn co znacznie zwiększa koszt produkcji łożyska.

   Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne śmiało można powiedzieć, że wyprodukowanie łożyska o klasie ABEC 7 i wyższej przy zachowaniu wysokiej jakości podzespołów takich jak smary czy materiały, z których wykonane są kulki, jest kosztowane.

   Dlatego też możemy być pewni że:

   • „marketowe rolki” za przysłowiowe 299 złotych z dużym napisem ABEC 9 na szynie
   • „marketowe łożyska” ABEC 7 czy ABEC 9 sprzedawane w cenie markowych ABEC 3

   To typowy chwyt marketingowy. Łożyska, które otrzymamy nie będą miały nic wspólnego z podaną klasą ABEC lub też ich tolerancja będzie mieściła się w podanych przedziałach, ale materiały wykorzystane do ich produkcji będą tak niskiej jakości, że ostateczna prędkość łożyska będzie taka sama jak firmowego ABEC 3.

   Podobnie jak w wypadku kółek, zakup łożysk powinien być ograniczony do sprawdzonych firm i w obu przypadkach cena przekłada się na jakość.