PLN
Menu
Schowek

Wybierz kategorię

PLN
Koszyk 0
Przybornik

Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek?

Co oznacza ABEC w łożyskach do rolek?

Jest to standard określający tolerancję produkcji łożysk kulkowych – tolerancję pomiędzy wewnętrznym i zewnętrznym pierścieniem w łożysku.

Istnieje pięć klas tolerancji: 1, 3, 5, 7 oraz 9 (każda inna to zwykły chwyt marketingowy). Im wyższa klasa tym większa precyzja, efektywność oraz możliwości dotyczące maksymalnej prędkości. Nie mniej jednak standard ten nie określa rodzaju smaru, ilość kulek, materiałów z którego zostały wykonane elementy łożyska czy też gładkości powierzchni stykowych – dlatego też wyższy standard nie oznacza szybszego łożyska.

Standard ABEC określa wiele parametrów łożyska. Jedną z nich jest mimośrodowość czyli okrągłość na torze w pierścieniu wewnętrznym. Wartości określające maksymalny dopuszczalny mimośród:

  • ABEC 1: 0.0075mm
  • ABEC 3: 0.0050mm
  • ABEC 5: 0.0035mm
  • ABEC 7: 0.0025mm
  • ABEC 9: 0.0012mm

Jak widać powyższe wartości są bardzo niskie. Im wyższa klasa ABEC tym tolerancja jest mniejsza - osiągnięcie niższej tolerancji wymaga dłuższej i bardziej precyzyjnej pracy maszyn co znacznie zwiększa koszt produkcji łożyska.

Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne śmiało można powiedzieć, że wyprodukowanie łożyska o klasie ABEC 7 i wyższej przy zachowaniu wysokiej jakości podzespołów takich jak smary czy materiały, z których wykonane są kulki, jest kosztowane.

Dlatego też możemy być pewni że:

  • „marketowe rolki” za przysłowiowe 299 złotych z dużym napisem ABEC 9 na szynie
  • „marketowe łożyska” ABEC 7 czy ABEC 9 sprzedawane w cenie markowych ABEC 3

To typowy chwyt marketingowy. Łożyska, które otrzymamy nie będą miały nic wspólnego z podaną klasą ABEC lub też ich tolerancja będzie mieściła się w podanych przedziałach, ale materiały wykorzystane do ich produkcji będą tak niskiej jakości, że ostateczna prędkość łożyska będzie taka sama jak firmowego ABEC 3.

Podobnie jak w wypadku kółek, zakup łożysk powinien być ograniczony do sprawdzonych firm i w obu przypadkach cena przekłada się na jakość.